Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Za zrušenie ÚŠP môžeme dostať pokutu až do sto percent z Plánu obnovy

Podľa Demokratov hrozí, že Európska komisia môže pristúpiť k zastaveniu financovania Plánu obnovy, a udelenia sankcie až do plnej výšky, teda 6,4 miliardy eur. Odôvodňujú to porušením Dohody o Pláne obnovy, v ktorom sa Slovenská republika zaviazala, že bude mať zavedený mechanizmus na predchádzanie podvodov a korupcie. Súčasná vláda zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry porušila toto ustanovenie. Strana Demokrati vyhlásila, že urobí všetko preto, aby Úrad špeciálnej prokuratúry bol obnovený. 

Eduard Heger, bývalý premiér, ktorý podpisoval predmetnú Dohodu hovorí, že “európsky účet” za zrušenie ÚŠP bude pre každého občana mimoriadne drahý: V zmluve sa píše, že ak porušíme toto pravidlo a nebudeme mať účinné mechanizmy na predchádzanie podvodov a korupcie, môže Európska komisia udeliť sankcie až do výšky sto percent z Plánu obnovy. Pripomínam, že drvivá väčšina investícií po celej krajine je financovaná práve z európskych peňazí. Vyzývam premiéra Fica, aby prestal natáčať videjká z pohodlia svojej kancelárie a začal seriózne rokovať s vysokými európskymi úradníkmi. Ak sa Fico nespamätá, každého občana bude táto katastrofálna politika stáť 1 200 eur,” povedal Heger a dodal, že jeho vláda pripravila už štvrtú platbu z Plánu obnovy, ktorá však na Slovensko pre škodlivé kroky súčasného kabinetu ešte nedorazila. 

Predseda strany Jaroslav Naď sa prihovoril obciam a samosprávam, ktorým hrozí, že nedostanú preplatené financie za už zrealizované projekty: Ste to vy, milí starostovia, primátori, ale aj riaditelia zdravotníckych či kultúrnych zariadení, ktorí ste mesiace písali projekty. Zohnali ste financie, postavili nové škôlky, kultúrne centrá či zdravotnícke zariadenia. Dnes hrozí, že vám tieto peniaze nebudú preplatené, a to len pre to, že ich premiér tejto krajiny vymenil za svoju beztrestnosť. Prosím zmobilizujme sa a zastavme tento valec.” Jaroslav Naď zároveň podotkol, že podpredseda strany Juraj Šeliga navrhol ústavný zákon na ochranu Úradu špeciálnej prokuratúry, za ktorý však v tom čase nehlasovali ani niektorí dnes opoziční poslanci. Ak by zákon nadobudol účinnosť, ÚŠP by nemohol byť svojvôľou vlády zrušený.

Expert na právo a spravodlivosť Juraj Šeliga ocenil 20 ročnú prácu všetkých prokurátorov, ktorí čestne obhajovali spravodlivosť: Viem, že sa Žilinka bude snažiť vás znormalizovať, šikanovať a zastrašovať. Prosím, vytrvajte, stojíme za vami. Úrad špeciálnej prokuratúry chránil občanov a verejné zdroje. Napriek tomu sa stal obeťou politickej pomsty. Z tohto miesta však hovorím, že úrad bude obnovený. Áno, je to ešte hudba budúcnosti, no garantujem vám, že ak budeme znovu vo vláde, toto bude naša priorita.”

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte