Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Z témy medveďa hnedého je kvôli Tarabovi a Huliakovi groteska

Ministerstvo životného prostredia pod vedením Tomáša Tarabu nielenže nerozumie problematike medveďa hnedého, ale aj preukázateľne manažérsky zlyháva, čo potvrdzuje doslova amatérsky materiál schválený vládou SR. 

„Téma medveďa a šírenie strachu z neho bola kľúčovou predvolebnou témou pre Rudolfa Huliaka, Filipa Kuffu a aj Tomáša Tarabu. Dnes, po 100 dňoch od ich ustanovenia do funkcií, sa zmohli na predloženie doslova jednej bezobsažnej A4 vláde, a aj to s absolútne všeobecnými frázami. Ak by si všetci traja páni prípravu materiálu rozdelili, za 100 dní čo sú vo funkciách, pripadá na každého jedného z nich 11 riadkov. Toto je ten sľubovaný manuál a zásadný materiál? Huliak, Kuffa aj Taraba si robia z ľudí na vidieku dobrý deň,“ uviedol expert na životné prostredie a člen predsedníctva strany Demokrati Michal Kiča. 

Vedenie rezortu malo podľa Kiču už tri tlačové konferencie, na ktorých okrem nadávania na novinárov a predchádzajúce vedenie, zaznievajú len protichodné, nič nehovoriace informácie. Raz počujeme o nasadení policajtov, inokedy poľovníkov, nabudúce to bude možno aj armáda, ktorá bude pomáhať pri strete človeka s medveďom.

Kiča upozorňuje, že ak by sa naplnili plány avizované Tarabom a Huliakom, služobná pohotovosť zamestnancov okresných úradov, ktorí by rozhodovali o povolení zásahov poľovníkov v intravilánoch obcí, by stála približne 3,5 mil. eur, čo je násobne viac ako činnosť členov zásahových tímov. O tom už však dnešný materiál nič nehovorí. Tieto návrhy a doterajšie pôsobenie Tarabu sa nedajú nazvať inak ako groteska, a to v priamom prenose. 

Podľa Kiču úsmevne pôsobí aj uznesenie schválené vládou: „Na čo ukladať povinnosť súčinnosti ministrom vnútra a pôdohospodárstva, keď ju na tlačovej konferencii s ministrom Tarabom sami ponúkli a prisľúbili? Azda len na to, aby nejaký materiál bol a ministri sa mohli pochváliť mediálnou aktivitou.“

Hanbou schváleného vládneho materiálu sú najmä odborné nedostatky. Jedným z nich je napríklad tvrdenie o zvyšujúcom sa počte dopravných kolízií s medveďom, ktoré má evokovať, že tento trend je zapríčinený zvyšovaním populácie medveďa. Vládny materiál pritom zamlčal, že nárast dopravných kolízií nielen s medveďmi, ale aj s ostatnou divo žijúcou zverou preukázateľne súvisí s rozvojom dopravy a zvyšovaním hustoty cestnej siete. 

Podľa Michala Kiču vidíme v priamom prenose neschopnosť naplniť predvolebné sľuby Tarabu, Kuffu a Huliaka v tak kľúčovej téme: „Tí ohlasovali, že jedným listom Európskej komisii dokážu zabezpečiť kvótový odlov medveďov. Avšak už pred voľbami sme hovorili, že žiaden takýto kvótový lov nebude. Potvrdzuje to aj fakt, že na túto požiadavku nereflektoval Brusel dokonca ani po tom, čo tam Taraba osobne vycestoval. Brusel sa totiž týmto Tarabovým nezmyslom smeje a páni na rezorte by si to už mali konečne uvedomiť a prestať blúzniť,“ povedal člen Demokratov Michal Kiča. 

Podľa Demokratov sa opäť potvrdzuje, že slová ministra Tarabu už nemožno brať vážne. Ten najskôr totiž verejne sľúbil predloženie novej koncepcie prístupu k problematike medveďa hnedého na rokovanie vlády do konca januára a dnes je z nej už len informácia o budúcej stále neurčitej koncepcii.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte