Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Vyzývame ministra Ráža k verejnej diskusii

Demokrati vyzývajú ministra dopravy Jozefa Ráža (nom. SMER-SD) na verejnú diskusiu k zákonu o strategických investíciách. Strana tak reaguje na opakované odmietnutie zástupcov rezortu zúčastniť sa televíznej relácie na túto tému s expertmi strany a predstaviteľmi verejnosti z radov mimovládnych organizácií. 

„Zástupcovia rezortu dopravy sa odmietajú zúčastňovať zorganizovaných diskusií, kde by mohli vysvetliť svoj zámer. Ospravedlňujú sa pre údajnú pracovnú zaneprázdnenosť. Takéto ospravedlnenie považujeme za výhovorku, aj diskusia s verejnosťou je prácou dobrého ministra, ovšem, ak si za svojím návrhom stojí a vie ho riadne zdôvodniť,“ vysvetľuje dôvody výzvy člen predsedníctva strany Demokrati a expert na životné prostredie Michal Kiča.

Návrh zákona predstavuje podľa Demokratov doslova masaker základných práv občanov, najmä vlastníckeho práva a práva na priaznivé životné prostredie. Navyše, je predkladaný v expresnom legislatívnom konaní. Takýto postup preto oprávnene vzbudil záujem verejnosti a obavy expertov a mimovládnych organizácií. Výsledkom návrhu bude podľa Kiču závažné odňatie práv občanov len za účelom presadzovania sporných projektov: potenciálne spaľovní nebezpečného odpadu, zbytočných priehrad, ťažby ropy a zemného plynu vo Východných Karpatoch, prístavu v Bratislave s vyrúbaním 100 000 stromov lužného lesa, hlbinné úložisko rádioaktívneho odpadu a čokoľvek, čo si vláda „zmyslí“. Preto je namieste, aby sa o tak závažných zásahoch do práv občanov viedla verejná diskusia, nielen zrýchlené rozporové konania za zatvorenými dverami. 

„Ak minister Ráž bude držať bobríka mlčanlivosti, ukáže, že sa bojí argumentácie, pretože občania by pochopili, aká pohroma sa valí na ich vlastnícke práva,” zakončil výzvu Michal Kiča.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte