Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Taraba vedome klamal a kryl pytliaka, musí odstúpiť

Strana Demokrati vyzýva ministra Tarabu, aby po škandalóznom výbere usvedčeného pytliaka Petra Olexu do funkcie riaditeľa TANAPu vyvodil zodpovednosť a odstúpil z pozície šéfa rezortu. Strana tiež požaduje, aby na rezorte boli opäť zavedené verejné výberové konania. Podľa Demokratov možnosť verejnosti pýtať sa kandidátov konkrétne otázky pomôže predchádzať zlým nomináciám a zároveň transparentné výberové konania dvíhajú dôveryhodnosť v štátne inštitúcie. 

“Minister Taraba aj štátny tajomník Filip Kuffa by mali byť rovnako z funkcii odvolaní, resp. by sa mali k svojmu zlyhaniu postaviť čelom a sami odísť. Kuffa pre to, že zámerne kryl pytliaka Olexu a Taraba z dôvodu, že aj keď o tomto podozrenie mal, nielen že toto podozrenie nepreveril, ale klamal o ňom aj verejnosť. Je to flagrantné pochybenie a maslo na ich hlave a musia za to vyvodiť zodpovednosť. Jasne tým ukazujú, že ochranou prírody pohŕdajú, inak by si nedovolili do tak dôležitej funkcie, akou je riaditeľ národného parku, postaviť pytliaka,” hovorí člen predsedníctva Demokratov Michal Kiča a dodáva, že riaditeľ národného parku má v zodpovednosti napríklad aj poľovné revíry či stráž prírody.   

Verejnosť by mala mať podľa Demokratov možnosť pýtať sa kandidátov otázky ohľadom ich minulosti a odbornosti tak, ako to bolo štandardom za vlády Eduarda Hegera. Ak sa chce minister Taraba naďalej tváriť, že jeho nominácie sú absolútne v poriadku, tak sa podľa Kiču nemôže báť vystaviť kandidátov verejnému výberovému konaniu. Po tomto fatálnom zlyhaní je to vyslovene na mieste.    

“Naše vedenie zaviedlo štandard výberových konaní, ktoré boli verejné, transparentné a komisia bola zložená z odborníkov, ktorí zastupovali súkromný aj mimovládny sektor. Tak by to malo fungovať vo vyspelých krajinách, kde nám záleží na tom, akí ľudia stoja na čele štátnych inštitúcií,” pripomenul Michal Kiča, expert strany na životné prostredie.

Strana Demokrati od začiatku upozorňovala na problematickú nomináciu vedenia rezortu v osobe Petra Olexu za riaditeľa TANAPu. V ochrane prírody išlo o absolútne neznáme meno, ktorého jedinými predpokladmi na výkon práce sú, že kandidoval za stranu Život a spriaznenosť so štátnym tajomníkom rezortu Filipom Kuffom. To, že nelegálne popravil chráneného vlka dravého je definitívnym potvrdením, že na tejto funkcii nemal a nemá čo robiť. Naviac, doteraz riadne nereagoval na ďalšie podozrenie z nálezov usmrteného rysa a kamzíka.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte