Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Riešenie hrozby nedostatku pediatrov

Demokrati sú pripravení poskytnúť 15 poslaneckých podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej by sa mal riešiť problém s výpoveďami pediatrov. V liste premiérovi Ódorovi spomínajú, že pre stranu Demokrati je riešenie problémov v zdravotníctve prioritou a sú pripravení kedykoľvek rokovať aj o riešení hrozby nedostatku pediatrov.

„Pediatri bijú na poplach, bijú na poplach za naše deti. Dnes je takmer polovica z nich v dôchodkovom veku. Tretina pediatrov podala výpovede z dobrovoľných pohotovostných služieb, ktoré sú pre nich finančne výhodnejšie,“ upozorňuje Letanovská s tým, že pediatri budú však slúžiť naďalej, no za menej peňazí. „Potrebovali vyslať silný signál za naše deti, svojich pacientov. Ak niečo neurobíme rýchlo, tak 30 % detí ostane bez svojho pediatra, bez dennej starostlivosti, bez ambulancie, kam rodičia chodia s deťmi, keď sú choré,“ doplnila.

Podľa primárky ARO a volebnej líderky Demokratov Andrey Letanovskej je situácia s pediatrami vážna. „Pánovi premiérovi sme dnes oficiálnym listom komunikovali, že sme pripravení dodať našich 15 poslaneckých podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej by sa rokovalo o vládnom riešení problémov súvisiacich s Ambulantnými pohotovostnými službami. Schválenie vládneho návrhu by stabilizovalo situáciu a to dnes akútne potrebujeme,“ informovala Letanovská. „Ja ako dlhoročná lekárka a záchranárka ponúkam svoje skúsenosti a svoju službu, aby sme spoločne dokázali nájsť riešenie.“

Strana Demokrati má podľa Letanovskej silný zdravotnícky program a jeho prioritou je riešenie hrozby nedostatku ambulancií. „Podporíme výstavbu 200 nových ambulancií v regiónoch, kde ich je dnes nedostatok a dostupnosť zdravotnej starostlivosti je nízka,“ povedala Letanovská a pripomenula, že už vláda Eduarda Hegera vyčlenila financie na otvorenie 120 regionálnych ambulancií. „Ďalej potrebujeme zefektívniť a ešte viac sfunkčniť rezidentský program, ktorý uľahčí mladým lekárom absolvovať špecializáciu a neskôr vykonávať svoju službu v regionálnych ambulanciách,“ povedala Letanovská.

„Týmto listom chceme jasne povedať, že sme pripravení rokovať o odborných riešeniach a pán Ódor má od strany Demokrati 15 poslaneckých podpisov. Ako povedala pani Letanovská, v septembri už môže byť neskoro a riešenie treba nájsť teraz,“ povedal poslanec NR SR a člen predsedníctva Demokratov Juraj Šeliga.

„Dnešnú situáciu okolo výpovedí pediatrov považujeme za mimoriadne vážnu. Je tu reálna hrozba, že 30 % detí príde o svojho pediatra. My v strane Demokrati sme kedykoľvek pripravení prísť do práce a na mimoriadnej schôdzi túto akútnu situáciu vyriešiť. Nemôžeme čakať do septembra,“ doplnila Letanovská.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte