Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Peniaze pre samosprávy v rozpočte sú, treba ich urýchlene vyplatiť

Podľa expremiéra a predsedu strany Demokrati Eduarda Hegera v schválenom rozpočte sú vyčlenené peniaze na pomoc pre samosprávy a nie je dôvod čakať s ich vyplatením. Mimoriadnu schôdzu, ktorú iniciovali poslanci Smeru považujú Demokrati za falošnú hru a kampaňové divadlo Roberta Fica. 

V decembri 2022 bol schválený štátny rozpočet, v ktorom vláda Eduarda Hegera vyčlenila 200 mil. eur na kompenzácie vysokých cien energií pre samosprávy. „Tieto peniaze v rozpočte sú a úradnícka vláda by ich mala čo najskôr vyplatiť samosprávam,” povedal Heger a zároveň pripomenul, že jeho vláda zastropovala ceny energií a zároveň znížila distribučné poplatky. 

Podľa Hegera uznesenie, ktoré chce Smer schvaľovať v skutočnosti nič nerieši a nie je pre vládu ani záväzné. „Mimoriadna schôdza je falošná hra Roberta Fica. Nejde o nič iné len o vytváranie chaosu, bez skutočného záujmu pomôcť samosprávam.”

„Na posledných dvoch schôdzach parlamentu sme poslancov niekoľkokrát varovali, nech neschvaľujú rôzne nekryté atómovky, pretože tie peniaze budú niekde chýbať. A čo sa stalo? Schválili viac ako 500 mil. nekrytých výdavkov len na tento rok. Preto chcem aj z tohto miesta vyzvať populistov – keď boli schopní hlasovať za nové výdavky, aby na ne našli aj krytie. Dobre vedeli, že takáto situácia nastane. Strana Demokrati ich varovala a ako jediná sa zachovala rozpočtovo zodpovedne,” povedal Heger.

„Populisti v politike sa správajú tak, že pozvú všetkých v reštaurácii na obed a potom odídu so slovami ‘Ódor zaplať to’. Takto sa štát riadiť nedá,” povedal podpredseda Demokratov Miroslav Kollár. „Smerácka schôdza problém nerieši. So samosprávami sa má spolupracovať a nie robiť divadlo v parlamente. V piatok v práci budeme, ale nebudeme pracovať na smeráckej kampani,” doplnil.

Miroslav Kollár si myslí, že vláda Ľ. Ódora nakoniec peniaze pre samosprávy vyplatí a tak zabezpečí ich finančnú stabilitu na tento rok.„Poďme sa rozprávať o tom, čo bude budúci rok a aké systémové zmeny chceme prijať v najbližších rokoch. Potrebujeme dotiahnuť odpustenie kovidových pôžičiek a úplne dofinancovanie preneseného výkonu štátnej správy, aby samosprávy nemuseli suplovať štát zo svojich rozpočtov a mohli financovať bežné služby pre občanov.” 

Súčasná situácia samospráv nie je podľa M. Kollára dlhodobo udržateľná. „Sú nutné systémové zmeny. Súčasťou nášho programu bude zvýšenie rozsahu kompetencií samospráv a nová regionálna politika. Samozrejme s adekvátnym systémom financovania. Nemyslíme si, že regionálny rozvoj sa má robiť z Bratislavy, my veríme ľuďom v regiónoch. Decentralizácia je cesta k prosperite krajiny,” povedal M. Kollár.

Strana Demokrati sa podľa člena jej predsedníctva J. Šeligu bude vždy správať zodpovedne. „Apelujem na občanov, aby veľmi pozorne sledovali, čo im politici pred voľbami sľubujú. Ak vám niekto sľubuje 500 eur za voľby, klame vás. Ak vám niekto sľubuje, že dá 500 euro každej domácnosti, klame vás. Ak vám niekto sľubuje, že vám len tak zadotuje úrok za hypotéku, klame vás. Štát hospodári s určitým rozpočtom a keď vám niekto sľubuje, že vám dá aj modré z neba, cítim povinnosť povedať, že klame,” povedal Šeliga.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte