Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Prezidentka by mala novelu podpísať, Ústavný súd tak získa viac času

Podľa Demokratov by prezidentka SR nemala škandalóznu novelu trestného novela vetovať, ale mala by ju podísať. Strana argumentuje tým, že ide krok, ktorým Ústavný súd SR získa viac času na to, aby sa mohol zaoberať protiústavnosťou novely a pridáva sa tak k názoru viacerých odborníkov na ústavné právo a rokovací poriadok. 

Podľa experta strany na spravodlivosť Juraja Šeligu plynie prezidentke prijatím novely 15 dňová lehota, počas ktorej sa môže rozhodnúť či zákon podpíše, alebo ho bude vetovať. „Prelomenie veta je síce silným symbolom odmietnutia zákona, no dnes musíme pozerať na to, ako naozaj účinne túto hanebnú novelu zastaviť. Ak ju pani prezidentka vráti do parlamentu, stratí nad ňou kontrolu, a to, kedy sa prerokuje, bude len v rukách predsedu parlamentu Pellegriniho. Ak sa tak stane, predpokladám, že 12. alebo 13. marca bude veto prezidentky definitívne prelomené. Potom však Ústavnému súdu ostane iba deň na to, aby zaujal stanovisko, či pozastaví účinnosť novely. Ak bude novela účinná, čo i len jeden deň, niektoré trestné činy sú premlčané navždy,” hovorí Šeliga a dodáva, že ak zákon bude platiť čo i len sekundu, budú najväčšie kauzy Slovenska zastavené a už by sa nikdy nemohli znova otvoriť.

„Rozumieme, že ide o neštandardné riešenie, ktoré sa nepoužíva často v praxi. Ukazuje sa však, že vládna koalícia nemá žiadne brdzy, dokonca ani tak ohavný čin ako znásilnenie ich nezastaví. So strategického hľadiska a vzhľadom na možnosti, ktoré nám ponúka právny poriadok je preto toto riešenie dnes tým, ktoré zvyšuje šancu na pozastavenie účinnosti tejto zlej a promafiánskej novely. O to viac, keď rokovací poriadok Národnej rady Slovenskej republiky v prípade vráteného zákona ponecháva na predsedovi parlamentu, aby určil lehoty, do kedy sa má prezidentkou vetovaný zákon prerokovať. V praxi žiaľ nevieme veriť Petrovi Pellegrinimu, ktorý sa ukázal ako kolaborant s Ficom, že on nebude obštruovať a snažiť sa tak natiahnuť prerokovanie (prelomenie) veta čo najbližšie k účinnosti zákona, aby tak znemožnil Ústavnému súdu rozhodovať o pozastavení účinnosti novely. Nevieme, ako rozhodne Ústavný súd, ale podpisom pani prezidentky mu dávame viac času. V tejto situácii je to najpragmatickejšie riešenie a preto na toto riešenie apelujeme,” uzatvára Juraj Šeliga.

Podľa predsedu Demokratov sa včerajšok zaradil k najčernejším dňom v histórii Slovenska. „Doteraz sme hovorili, že Mečiarova vláda a Noc dlhých nožov, alebo Slovenskou informačnou službou organizovaný únos prezidentovho syna, či vražda Janka a Martiny boli najtemnejšie momenty. Včerajšok sa plne kvalifikoval do tejto kategórie,” komentuje Jaroslav Naď a dodáva, že premiér Slovenska dal slobodu mafiánom, ktorý by pravdepodobne onedlho začali hovoriť o prepojeniach práve na súčasnú vládnu garnitúru.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte