Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

78 poslancov sa spreneverilo sľubu, ktorým na ústavu prisahali vernosť Slovensku

Zmeny v trestnom zákone a zrušenie Špeciálnej prokuratúry, ktoré odhlasovali poslanci NR SR sú podľa Demokratov eróziou právneho štátu. Zmeny podľa strany negatívne ovplyvnia bežných ľudí, ale aj slušných policajtov, ktorí odhalia korupciu a v neposlednom rade znamenajú kolaps slovenskej prokuratúry.

“Štát, ktorý je benevolentný k trestnej činnosti, korupcii ale aj menším priestupkom sa stáva spolupáchateľom týchto skutkov. Poslanci, ktorí hlasovali za tieto negatívne zmeny na seba preberajú plnú zodpovednosť za zvýšenú kriminalitu v uliciach. Trestný zákon, resp. tresty majú mať aj odstrašujúcu funkciu, aby si páchatelia dvakrát rozmysleli, či budú konať protiprávne. Zmeny, ktoré dnes odhlasovali poslanci doslova pozývajú zločincov, aby sa nebáli konať protizákonne.” Hovorí expert Demokratov na právo a spravodlivosť Juraj Šeliga. 

Šeliga tiež dodáva, že odhlasované zrušenie Špeciálnej prokuratúry bude mať za následok kolaps vo vyšetrovaniach najväčších káuz histórie Slovenska a umožní plnú kontrolu nad prípadmi generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi.

Šeliga tiež komentuje, že tento zákon, ktorý podľa prieskumu nechcú ani poslanci vládnej koalície, prezidentka SR vráti do parlamentu, no predpokladá, že poslanci prelomia jej veto. “Je vrcholom absolútneho cynizmu a priam svinstva, že Fico a Pellegrini znížili premlčacie doby aj za trestný čin znásilnenie. Slušným ľuďom sa zastavuje rozum nad touto hanebnosťou. Nehovoriac o tom, že naše medzinárodné záväzky nám hovoria, že premlčacie doby majú byť pri takýchto trestných činoch dlhšie nie kratšie,” uzatvára Juraj Šeliga. 

Predseda Demokratov Jaroslav Naď hovorí, že dnešným hlasovaním sa poslanci, ktorí boli za zmeny v trestnom zákone spreneverili poslaneckému sľubu: “V poslaneckom sľube prisahali vernosť Slovenskej republike. Po troch mesiacoch pôsobenia v NR SR však odhlasovali zmeny v trestnom zákone, ktorými oficiálne spečatili vernosť Bödörovi, Kočnerovi a Kováčikovi.”

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte