Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Pellegrini schválil odovzdanie časti letiska Sliač Američanom

Zmluva k obstaraní 14 stíhačiek F-16, ktorú schválila vláda Petra Pellegriniho a podpísal vtedajší minister Peter Gajdoš (SNS) obsahuje klauzulu odovzdania časti územia letiska na Sliači do výlučného užívania americkej strany. Bývalý minister obrany Jaroslav Naď a analytička Monika Podhorány Masariková hovoria, že podľa zmluvy majú do časti letiska prístup výlučne Američania a slovenskí občania jedine na základe potrebného predchádzajúceho súhlasu vlády USA.

Podľa predsedu Demokratov ide o ďalšie farizejstvo zo strany prezidentského kandidáta, ktorý si najmä v posledných dňoch kampane buduje imidž ochrancu suverenity Slovenska: „Peter Pellegrini má ústa plné suverenity. Nazýval nás vlastizradcami a spolu s Ficom strašil, že ideme odovzdať Američanom letisko Sliač. Čuduj sa svete, bola to jeho vláda, ktorá súhlasila s odovzdaním suverenity nad časťou vojenského letiska Sliač vláde USA. Vidíte to čierne na bielom, toto je nespochybniteľný dôkaz,” povedal Naď a tvrdenie podporil dokumentom, ktorý je verejne dostupný na webovej stránke rezortu obrany. 

Podľa Naďa sa treba pýtať súčasnej vlády, ktorá stála za týmto rozhodnutím, čo sa bude vo vyhradených priestoroch robiť a prečo o takejto závažnej skutočnosti, neboli informovaní občania Slovenskej republiky. Na mieste je tiež otázka, či k vzdaniu sa suverenity nad časťou letiska Sliač, nepotrebovala vláda Petra Pellegriniho schválenie zodpovedajúcich ústavných orgánov, resp. či existuje k tomuto závažnému rozhodnutiu stanovisko Ústavného súdu SR, po ktorom tak volal práve Peter Pellegrini pri schvaľovaní Dohody o obrannej spolupráci s USA.

„Na základe tohto podpisu, ktorému tlieskal a schválil ho Pellegrini, bude na letisku priestor, kde budú mať vstup výlučne Američania a osoby, ktorým to americká vláda vopred odsúhlasí. Toto je reálna strata suverenity a zvrchovanosti nad územím Slovenskej republiky. Ak nebudú súhlasiť so vstupom slovenských osôb, jednoducho ho neumožnia,” doplnila obranná analytička Monika Podhorány Masariková.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte