Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Kto financuje stranu HLAS?

Demokrati predstavili návrh, ako zabezpečiť vyššiu transparentnosť financovania kampaní politických strán. Navrhujú zmeniť zákon č. 85/2005 o politických stranách tak, aby strany boli povinné zverejňovať celé úverové zmluvy. Člen predsedníctva Demokratov Juraj Šeliga hovorí, že zverejnením ručiteľov a ďalších foriem zábezpeky sa odstránia akékoľvek pochybnosti o tom, kto v skutočnosti finančne riadi politické strany. Ako príklad uvádza stranu HLAS, ktorá si zobrala úver v banke, ale dodnes nikto nevie, kto sa im za tento úver zaručil.

„Na Slovensku máme skúsenosti s vládou oligarchov. Tí vedia veľmi presne, aké zákony treba presadiť, kam majú smerovať štátne financie a zákazky tak, aby sa im pohodlne žilo,“ uviedla volebná líderka Demokratov Andrea Letanovská s tým, že takéto temné vlády začínajú práve pri netransparentnom financovaní politických strán pred voľbami. „Pre nás, bežných občanov je financovanie kampaní politických strán podľa súčasných zákonov takmer úplne skryté,“ povedala.

„To, čo sa pred voľbami tvárilo ako pôžička, po voľbách sa veľmi ľahko stane záväzkom politickej strany voči oligarchovi. Politické strany tak nie sú slobodné a nekonajú v záujme občanov. V minulosti nám vládli vazalské strany zaviazané oligarchom, ktorí ich pred voľbami štedro financovali. My, ako občania sme o tomto nič nemohli vedieť, taký je dnes zákon,“ doplnila volebná líderka Letanovská.

Strana Demokrati podľa slov Letanovskej považuje transparentnosť financovania politických strán za kľúčový pilier demokracie. „Preto sa pýtame, ako je to možné, že žiadnej politickej strane neprekáža netransparentné financovanie strany HLAS a považujú ho za ‚univerzálneho‘ koaličného partnera?“

„Kto stojí v pozadí politických strán? Niektorí zháňali peniaze vlastnou hlavou a niektorí ručili majetkom, ktorí nemali,“ pripomenul člen predsedníctva Demokratov Juraj Šeliga.

„Skutoční ‚páni‘ politických strán sa dnes môžu ľahko skryť za pôžičku od banky, pretože strany nemusia zverejňovať, kto im za úver ručí. To dnes dovoľuje zákon o politických stranách. Krásne to vidíme na príklade strany HLAS. Zobrali si pôžičku 2 milióny eur, za ktorú musí niekto ručiť a voliči netušia kto. Nedajme sa oklamať, že to HLAS dostal pôžičku za percentá v prieskumoch. Pán Pellegrini, povedzte konečne, kto ručí za váš úver,“ vyhlásil Šeliga.

„Ak budeme mať tú česť byť súčasťou budúceho parlamentu zmeníme zákon tak, aby politické strany museli pri úverovej zmluve zverejňovať aj ručiteľa a ostatné formy zábezpeky úveru. V takýchto prípadoch musí bankové tajomstvo ustúpiť verejnému záujmu, aby voliči vedeli, kto skutočne financuje politické strany. Následne sa svojich politických zástupcov môžu pýtať, čo za to ručitelia chcú,“ povedal Juraj Šeliga.

“V strane Demokrati sme aj naďalej odhodlaní bojovať za transparentné financovanie politických kampaní, lebo to je základom transparentného spravovania verejných financií občanov,” dodala na záver Letanovská.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte