Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Fraška s názvom rozporové konanie na ministerstve kultúry

Demokrati sa zúčastnili rozporového konania k zákonu o RTVS, ktorým chce vláda spolitizovať verejnoprávne médium a využívať ho na vlastnú propagandu. Podľa zástupcov strany bolo konanie, ktoré má byť za štandardných okolností nástrojom rokovania a hľadania ústupkov na oboch stranách, formálnou fraškou a prejavom absolútnej arogancie moci.

„Vládnym predstaviteľom absolútne nezáleží na názore ľudí, odborníkov a zamestnancov RTVS, ktorí sa hromadne vyslovili, že nový zákon o Slovenskej televízii a rozhlase je neprijateľný,“ zhodnotil rokovanie bývalý predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský.

Demokrati sa zúčastnili rozporového konania na základe hromadnej pripomienky, pod ktorú sa stihlo podpísať približne osem tisíc ľudí. „Dostali sme mandát zastupovať všetkých ľudí, ktorí si neprajú likvidáciu verejnoprávnej RTVS a slobody médií. Rozporové konanie však označujem za frašku, ktorá nemala nič spoločné s hľadaním schodného riešenia. Vedenie ministerstva kultúry urobilo formálne čo malo. Dnešok bol však potvrdením arogancie moci a pohŕdaním verejnosti,“ povedal Čekovský a zdôraznil, že vláda chce návrh schváliť už v stredu na výjazdovom rokovaní a expresne ho poslať do parlamentu.

Na rokovaní bol aj advokát Michal Kiča, ktorý pozorne sleduje legislatívny proces: „Postup ministerstva kultúry závažne porušuje legislatívny proces a zákon o tvorbe právnych predpisov. Zástupcovia rezortu ani dnes nevedeli uviesť dôvody pre skrátené legislatívne konanie a nevedeli tiež vysvetliť potrebu prijatia zákona. Zároveň je šokujúce, že nikto z rezortu nepoprel, že v tejto veci ide o politický motív. Ministerstvo to obhajuje analýzou, ktorú však doposiaľ nezverejnilo. Verejnosť ju musí okamžite vidieť. Očakávame vyhodnotenie pripomienok, ktoré nám dnes zástupcovia rezortu neposkytli. Týmto nie sú splnené podmienky legislatívneho procesu a ak v ňom aj napriek tomu budú pokračovať, rezort poruší zákon.“

Demokrati upozornili štátneho tajomníka Bernaťáka a generálneho tajomníka služobného úradu Machalu na protiústavnosť návrhu zákona a jeho rozpor s európskymi predpismi o slobode médií.

Strana vyzýva na stiahnutie návrhu, pretože rozporové konanie ukázalo, že materiál je nepripravený, neodborný a politizuje RTVS. Členku predsedníctva a umelkyňu Dorotu Nvotovú mrzí, že sa práve vďaka takémuto prístupu vytráca v spoločnosti dialóg a ohľaduplnosť voči inému názoru: „Viete, dva a pol roka som žila v Rusku kde je vláda nad zákon a akékoľvek nám známe pravidlá. Dovolím si povedať, že dnes som sa na ministerstve kultúry preniesla v čase späť do krajiny, kde neexistuje dialóg. Neprajem si, aby bola RTVS novou Russia-1, ktorá bude hlasnou trúbou klamstiev a výmyslov. Neprajú si to ľudia na Slovensku a nepraje si to ani zbytok demokratickej Európy, ktorý už dáva jasne najavo, že naša krajina sa pomaly ale isto vrhá do náručia ruskému agresorovi. Takémuto zlu nemôžeme ustúpiť,” okomentovala Nvotová.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte