Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Fico s Dankom a Pellegrinim idú zlikvidovať RTVS

Nenávisť súčasnej vlády voči médiám vstupuje do ďalšej fázy. Po verbálnych útokoch prichádzajú konkrétne legislatívne zmeny, ktorými ide likvidovať slobodné médiá. Začína verejnoprávnou RTVS, ktorej masívne okrešú rozpočet. RTVS mala v budúcom roku hospodáriť so sumou viac ako 180 miliónov eur. Namiesto toho jej vláda 50 miliónov vezme. Andrej Danko pritom ešte pred mesiacom obhajoval plánované rozdelenie RTVS tým, že jej finančný stav sa musí zlepšiť: „Pozrite sa, v akých priestoroch ste, veď vám to o chvíľu padne na hlavu. Je liekom už niečo urobiť. Pozrite sa, aké tu máte toalety. Bordel je v celej RTVS. Spýtajte sa kameramanov, či majú dobré platy. Máte dobré platy?“ pýtal sa Andrej Danko 12. novembra v relácii O 5 minút 12.

Podľa bývalého predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá môže RTVS po tomto kroku nielen škrtať výrobu programov, ale aj akékoľvek navyšovanie platov. „Aby to pochopil aj Andrej Danko – namiesto opravy záchodov môžu v RTVS začať stavať latríny, pretože s rozpočtom 130 miliónov nevykryjú ani základné prevádzkové náklady. Ide o zásadné ohrozenie nezávislosti verejnoprávnych médií, ich likvidáciu, zastavenie domácej tvorby a prepúšťanie desiatok, možno stoviek zamestnancov,“ myslí si Kristián Čekovský.

„Kde je v tejto situácii ministerka kultúry? Domnieva sa, že RTVS, ktorá desiatky rokov pomáha budovať našu národnú identitu, nahradí TV Slovan? Kto bude na Slovensku vyrábať nekomerčné programy a vysielať pre menšinových divákov? Ako je možné, že ministerka kultúry neháji záujmy verejnoprávnych médií, ale pridáva sa k ich deštrukcii? A kde je v tejto situácii aj bývalá ministerka kultúry za stranu Hlas-SD? Pani Ľubica Laššáková tento rok navrhovala rozpočet RTVS ešte viac navýšiť oproti pôvodným plánom Hegerovej vlády s odôvodnením, aby RTVS mohla zveľaďovať kultúrnu pamäť národná a posilňovať regionálne štúdiá, spravodajstvo i publicistiku. Aj ona sa ide pridať do radu tých, ktoré RTVS potopia?“ pýta sa Čekovský.

Bývalá vláda Eduarda Hegera iba tento rok schválila stabilné financovanie RTVS vo výške 0,15% HDP. Tento podiel sme ešte v parlamente navýšili na 0,17% HDP. Nový model financovania prišiel po tom, čo strana SAS podmienila schválenie štátneho rozpočtu pre rok 2023 zrušením koncesionárskych poplatkov. Toto percento navrhovala strana Demokrati zabetónovať aj ústavným zákonom, aby ho ďalšie vlády nemohli jednoducho meniť. Na schválenie chýbali tri hlasy, pričom túto poistku nepochopiteľne nepodporilo napríklad ani Progresívne Slovensko. Tým, že súčasná vláda zásadne zníži podiel financovania z 0,17% HDP na 0,12% HDP, RTVS príde o takmer tretinu rozpočtu a namiesto rozvoja bude bojovať o holé prežitie.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte