Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Vlády R. Fica darovali milióny kusov munície a rozpredali bojové vozidla pechoty

Podpredseda Demokratov J. Naď v reakcii na oficiálny materiál Ministerstva obrany SR, ktorý hovorí o darovaní a rozpredaní majetku Ozbrojených síl SR za zlomkové ceny za vlád R. Fica uviedol, že šafárenie Smeru obralo vojakov o milióny kusov materiálu a tisícky kusov vojenskej techniky.  

Materiál poukazuje na fakt, že za vlád R. Fica bolo darovaných len do Afganistanu, Iraku a Konga 3 mil. ks nábojov, 45 tisíc ks munície do húfnic, takmer 800 pištolí či vyše 600 guľometov. J. Naď dôrazne upozornil, že SR dostala za tieto dary kompenzáciu vo výške 0€, pričom vláda E. Hegera za pomoc napadnutej Ukrajine dostala kompenzáciu na úrovni vyše 1 miliardy eur.  

Okrem toho pripomenul, že podľa OS SR za posledných 30 rokov sa stav vojenskej techniky znížil o 132 lietadiel, takmer 1 100 bojových vozidiel pechoty a obrnených transportérov a 950 tankov. „Problémom je, že drvivá väčšina údajov z MO SR je zoskartovaná a nedá sa dohľadať komu a za koľko bol materiál darovaný alebo predaný. V prípadoch, kedy to záznamy ukazujú, je preukázateľné, že R. Fico predal napríklad bojové vozidla pechoty za 3 641 eur, alebo 3 vrtuľníky Mi24 za 756 690€. Samozrejme, zoznam je siahodlhý s tisíckami položiek. Ak teraz R. Fico tvrdí, že sme znížili obranyschopnosť Slovenska, toto je dôkaz, že klame.” Reagoval podpredseda Demokratov a upozornil, že často bola vojenská technika darovaná pofidérnym osobám a dokonca, bola zneužívaná v prospech extrémistickej polovojenskej organizácie Slovenskí branci, ktorí majú priame napojenie na Rusko.

Člen predsedníctva Demokrati Juraj Šeliga načrtol, že vo volebnom programe strany je jednoduché opatrenie, ktoré pomôže transparentnosti a obmedzí snahy rozkrádať verejný majetok. „Vláda každých 6 mesiacov predloží parlamentu zoznam majetku štátu, ktorý predala alebo darovala. Ľudia uvidia, ako sa narába s majetkom štátu. Zvýši sa verejná kontrola a bude to transparentnejšie, pretože na jednom mieste si všetci budú môcť prečítať, čo, komu a za koľko štát predal. Je to jednoduché opatrenie, nič to nebude stáť a ochráni majetok štátu,“ uviedol J. Šeliga s dôvetkom, že Demokrati chcú štát, ktorý nič neskrýva.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte