Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Vláda môže zapríčiniť stopnutie eurofondov o vážnosti situácie budeme rokovať v Bruseli

Demokrati upozorňujú listom Európsku komisiu, že skutočným cieľom terajšej vlády zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry a tiež Špecializovaný trestný súd je zmariť vyšetrovania závažných trestných káuz, ktoré sú prepojené na vlády súčasného premiéra Fica. Predseda strany Naď vyzýva na spoločný postup opozície, podpredseda Heger bude o téme rokovať priamo v Bruseli.

V liste, ktorý strana adresovala komisárovi pre spravodlivosť Didierovi Reyndersovi, predsedníčke Európskej komisie Ursule von den Leyen a tiež Zastupiteľstvu Európskej komisie na Slovensku Demokrati jasne opisujú pozadie najväčších káuz, ktoré sú priamo spájané s vládnou garnitúrou: „Vyšetrovanie kauzy Mýtnik, Vírus, Dobytkár a mnoho ďalších, bude po zrušení týchto nezávislých inštitúcií zastavené. Slová Roberta Fica, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepotrebujeme sú obyčajnou propagandou na to, aby bol úrad podriadený generálnemu prokurátorovi Žilinkovi. Mimochodom, tomu Žilinkovi, ktorého v súvislosti s právnym štátom na Slovensku označila Európska komisia za problém,“ povedal podpredseda strany Juraj Šeliga a zdôraznil, že predstavitelia Európskej komisie potrebujú ucelený právny a spoločenský kontext, preto sa téme intenzívne a aj takto formálne venujú.

Predseda Demokratov Jaroslav Naď bude v tejto veci iniciovať stretnutie zástupcov opozičných strán: „Je vysoko pravdepodobné, že ak budú inštitúcie ako Špecializovaný trestný súd a Úrad špeciálnej prokuratúry zrušené, únia jednoducho pristúpi k tomu, že nám stopne eurofondy, pretože ide o priame podrývanie právneho štátu. Je to nadstranícka téma, hovoríme totiž o základoch slobody a demokracie. Egá preč a poďme spoločne konať,“ povedal Naď a dodal, že ešte dnes bude kontaktovať všetkých predstaviteľov opozície, aby si dohodli spoločný postup a zmobilizovali svojich voličov.

Podpredseda Demokratov priamo oslovil predsedníčku Európskej komisie Ursulu von den Leyen a v Bruseli bude rokovať o nebezpečných zámeroch R. Fica: „Predsedníčku Európskej komisie som informoval, že vláda chce zrušiť významnú nezávislú inštitúciu, ktorá na Slovensku pôsobí vyše 20 rokov a má svoje opodstatnenie. Tiež som kontaktoval predstaviteľa Európskej ľudovej strany, informoval som ho o všetkých škodlivých krokoch, ktoré vláda pripravuje,“ povedal Heger a dodal, že ešte dnes odlieta do Bruselu, aby absolvoval sériu stretnutí v tejto veci. Zároveň informoval, že na zajtra (utorok) má tiež naplánované rokovanie s komisárom pre spravodlivosť EK D. Reyndersom.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte