Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

To, čo v kampani sľubovali, po voľbách rýchlo zabudli

Strana Demokrati považuje Programové vyhlásenie vlády Roberta Fica za príliš nekonkrétne a ťažko merateľné. Okrem toho strana vyčíta vládnym predstaviteľom, že materiál je plný všeobjímajúcich sľubov, ktorými chce vláda zalepiť oči verejnosti od vlastných klamstiev a zlyhaní.

Predseda Demokratov Eduard Heger hovorí: „Programové vyhlásenie Roberta Fica obsahuje všehochuť – škandinávske výdavky, anglosaské dane a balkánsku korupciu.“ Bývalý premiér označil materiál za plný sľubov, ktorý je príliš všeobecný a nepopisuje realitu Slovenska. Komentoval tiež, že drvivá väčšina projektov a zásadných reforiem, ktoré začala práve jeho vláda, bude pokračovať aj za R. Fica. Aj to možno považovať za dôkaz dobre nastavených procesov a krokov pre občanov Slovenska, ktoré však boli nie tak dávno súčasným predsedom vlády ostro kritizované.

Exminister Jaroslav Naď hovorí, že vláda pokračuje a bude pokračovať v pomoci Ukrajine, čo je v príkrom rozpore s predvolebnými sľubmi Smeru. „Jednoducho nahradili pojem vojenská pomoc spojením technická pomoc. Počuli ste o tom, že by bol stopnutý napríklad projekt výroby húfnic Zuzana 2? Tvrdenia, že vláda neposiela vojenský materiál na Ukrajinu sú klamstvo. Veď naďalej posielame muníciu, ktorú vyrába štátna zbrojovka.“ Podpredseda Demokratov tiež upozornil, že v PVV nie sú ani len spomenuté napríklad spojenecké vojská, ktoré boli predtým podľa Fica hrozbou čísla jeden a ich prítomnosťou strašil verejnosť.

Program vlády je podľa niekdajšieho predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristiána Čekovského predzvesťou likvidovania nezávislej kultúry na Slovensku. Podľa Čekovského môžeme očakávať zásadný zásah do slobody tvorby, ale aj procesu rozdeľovania financií. Upozornil tiež, že po 13 rokoch fungovania, chcú opäť rozdeliť RTVS na Slovenský rozhlas a Slovenskú televíziu. Dôvody vo vládnom programe nielenže bližšie nevysvetľuje, ale takému kroku doposiaľ nepredchádzala ani širšia odborná diskusia: „Domnievame sa, že jediným cieľom tohto nepremysleného kroku je snaha obísť súčasné znenie zákona o RTVS, vymeniť vedenie verejnoprávneho médiá a do čela oboch inštitúcií dosadiť politrukov lojálnych súčasnej vláde.“ Uzavrel Čekovský.

Člen predsedníctva Juraj Šeliga označuje PVV za program posty: „Zdá sa, že vláde sa nepáči, že o sudcoch, prokurátoroch alebo notároch rozhoduje nezávislý a nestranný súd. Okrem toho chcú znižovať tresty za korupciu, zvýšiť možnosť vykúpiť sa z trestu a ďalšie účelové opatrenia, ktoré nepomôžu Slovensku, nanajvýš skupine vyvolených.“ Povedal Šeliga a dodal, že snaha ovládnuť spravodlivosť bude zrejme niečo, na čo sa pri R. Ficovi budeme môcť spoľahnúť.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte