Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Taraba pripravuje skrytú privatizáciu prírody v národných parkoch

Návrhy ministra Tarabu predstavené pri zámere zonácie Tatranského národného parku predstavujú smrtiaci koktejl pre budúcnosť ochrany prírody na Slovensku. Demokrati upozorňujú, že zmeny, ktoré žiada šéf enviro rezortu, budú mať negatívny dopad na ochranu prírody, pretože predpokladajú enormné zvýšenie cestovného ruchu v chránených oblastiach a najmä obrovské zvýšenie ťažby dreva. 

„Minister životného prostredia Taraba navrhuje vyňat národné parky spod financovania z Environmentálneho fondu, čo im dnes garantuje finančnú nezávislosť. Tým ich finančne vykrváca. Taraba navrhuje, aby boli po novom národné parky odkázané len na vlastné príjmy, čo bude znamenať buď extrémne zvýšenie ťažby dreva alebo nekontrolované povoľovanie zámerov developerov v cestovnom ruchu cez vydávanie koncesií, ktoré navrhuje,“ hovorí Michal Kiča a dodáva, že ak budú národné parky odrezané od verejných prostriedkov, budú stáť pred dilemou, či chrániť prírodu alebo povoliť ťažbu dreva či výstavbu novej zjazdovky. To je podľa experta Demokratov neakceptovateľné. Zámery na vydávanie koncesií budú výhodné len pre najväčších hráčov v cestovnom ruchu. Takéto požiadavky sme minule zaregistrovali práve od najvýznamnejších podnikateľov v oblasti Vysokých Tatier a budú chrániť len ich podnikanie. 

Podľa člena predsedníctva Demokratov budú tieto návrhy uvedené do života za cenu negatívneho dopadu na životné prostredie. Uvidíme masívnu ťažbu a výstavbu lunaparkov v národných parkoch. 

Podľa Kiču neobstoja ani aurgumenty Tarabu o tom, že Slovensko nemá dostatok prostriedkov na podporu slovenského priemyslu, aby muselo financie zhánať na úrovni národných parkov. Je to falošná dilema. Kiča hovorí, že z Plánu obnovy, príjmov z emisných povoleniek, Modernizačného fondu či z Operačného programu vie Slovensko čerpať pre rozvoj slovenského priemyslu v najbližších rokoch viac ako 5 miliárd euro. Na 12 milónov pre národné parky slovenský priemysel nestojí. Podpredseda Demokratov tiež prizvukuje, že ochrana prírody je verejným záujmom a tak, ako nikto neočakáva od škôl či súdov, že vyrobia do štátneho rozpočtu príjem, nemôžeme požadovať ani od národných parkov, aby sa z nich stali „eseročky“, ktoré budú napĺňať štátnu kasu.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte