Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Sulík opakovane klame

Karel Hirman: „Sulík opakovane klame. Ak by som nezasiahol, nemali by sme dosť lacnej elektriny pre domácnosti. Ak by Sulík neuprednostňoval Geissenovcov, nemusel by som po ňom hasiť požiar a hľadať reálne riešenia, aby mali obyvatelia lacnejšie energie,” povedal.

„Takže, podľa Sulíka nechal som sa opiť rožkom a som lobistom súkromných firiem? Ja som žiaden bar v Dubaji za štátne peniaze nezobral útokom a nerobil som namiesto ministrovania s Geissenovcami show pre súkromnú televíziu. Riešil som energetickú krízu a problémy, ktoré mi zostali na stole po Sulíkovom ministrovaní.

Takže, k faktom. To, čo vyrokoval vo februári 2022 pán Sulík, mimochodom, s pánom Matovičom, ohľadne dodávok elektriny pre domácnosti od Slovenských elektrární (SE) bolo podmienené tým, že sa spustí tretí blok Mochoviec. S týmto odôvodnením, mimochodom Sulík a štátny tajomník Karol Galek požiadali URSO narýchlo zmeniť regulačný rámec na výpočet regulovanej ceny elektriny, v dôsledku čoho sa zbytočne navýšila regulačná cena po 1. januári 2023 až trojnásobne!

Prvé, čo som po Sulíkovi musel na ministerstve riešiť, bola hroziaca platobná neschopnosť SE, lebo tretí blok Mochoviec sa nedarilo uviesť do prevádzky. Súčasne som zásadne zintenzívnil notifikáciu zmluvy so SE v Bruseli, lebo tá od februára stála. To sa urobilo až po mojom nástupe. Lenže vtedy súčasne, ku koncu roka už bolo jasné, že Mochovce 3 nepôjdu ani na začiatku roka 2023. Mimochodom doteraz sú v procese spúšťania a stále nejdú na plný výkon.

To znamenalo, že Sulíkom na papieri dohodnutá elektrika jednoducho nebude. To bola moja úloha a vlády, z ktorej Sulík utiekol a povalil, aby sme so SE a ostatnými akcionármi Slovenských elektrární vyriešili tento zásadný problém po 1.1. 2023 tak, aby nedodávky elektriny SE neskôr plne kompenzovali po spustení Mochoviec 3, tak, aby sa dohodnutý celoročný objem a cena pre domácnosti zachovali. Museli sme to urobiť tak, aby  obnovené memorandum bolo akceptovateľné opäť v Bruseli, ale aj úverujúcimi bankami SE. 

Celý čas za pána Sulíka, za môjho ministrovania, ale aj v súčasnosti, tieto procesy má na starosti odborná pracovníčka ministerstva hospodárstva, ktorá tam prišla s pánom Sulíkom, s ktorou sa mi výborne spolupracovalo, a ktorá je členkou odborného tímu strany SAS teraz pred voľbami. Takže, bolo by fajn, keby si pán Sulík celý problém nechal u nej konečne vysvetliť. A prestal s touto krajinou a jej občanmi, hrať svoje hry,” doplnil exminister hospodárstva a člen vedenia strany Demokrati Karel Hirman.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte