Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Stanovisko strany Demokrati k poskytnutiu stíhačiek MiG-29 Ukrajine

Strana Demokrati víta rozhodnutie vlády SR o poskytnutí stíhačiek MiG-29, dvoch odpaľovacích zariadení a príslušenstva systému protivzdušnej obrany KUB Ukrajine. Schválená medzivládna dohoda je podľa Demokratov hodnotovo správna a ústavne čistá. Zároveň je v súlade s medzinárodným právom a s Chartou OSN, definujúcou právo na individuálnu alebo kolektívnu sebaobranu v prípade ozbrojeného útoku proti členovi OSN. Dnešné rozhodnutie vlády je správne a opodstatnené nielen v zmysle platnej legislatívy, ale tiež morálnych hodnôt, ktoré sú základom všetkých demokratických krajín.

„Predošlé vlády rozhodli o osude sovietskych stíhačiek, a to v momente obstarania americký stíhačiek F-16. Lietadlá MiG-29 sú uzemnené, nevieme ich narozdiel od Ukrajiny servisovať a nemáme na nich dostatok pilotov. Pre Slovensko sú nepoužiteľné. Navyše, aj táto pomoc bude preplatená vo forme financií z Európskeho mierového nástroja a tiež ďalšieho vojenského materiálu od spojencov. V prvom rade by sme ale mali byť ľudia a urobiť všetko pre to, aby sa krajina, ktorá bola napadnutá Ruskom mohla brániť,” uviedol minister obrany SR a podpredseda strany Demokrati Jaroslav Naď. Ako dodal, darovaním stíhačiek Slovensko nie je bližšie k vojnovému konfliktu, ako sa to snažia prezentovať opoziční politici opakujúci stanoviská Moskvy a týmto krokom nie je nijakým spôsobom znížená obranyschopnosť Slovenska.

„Ako Demokrati stojíme pevne na strane nášho napadnutého suseda a považujeme za dôležité pokračovať v pomoci Ukrajine humanitárne, ale aj prostredníctvom darovania vojenského materiálu. Presne tak, ako to robí vyše 60 krajín sveta. A to až do momentu, kým Ruská federácia neprestane s útočnými aktivitami a agresiou na suverénnom území nášho suseda,“ povedal podpredseda Demokratov Miroslav Kollár.

Sovietske lietadlá sú pre obranu Slovenska už nepoužiteľné. Významne však prispejú k obrane Ukrajiny pred nevyprovokovanou vojenskou agresiou Ruskej federácie. Rozhodnutie bolo prijaté v koordinácii s Poľskom a ďalšími spojencami. Navyše, darovanie lietadiel bude finančne kompenzované, časť z tzv. Európskeho mierového nástroja a tiež konkrétnej ponuky od spojencov vo forme vojenskej techniky pre slovenské ozbrojené sily. Vďaka tomu získajú OSSR spôsobilosť, ktorou doposiaľ nedisponovali.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte