Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Šeliga podáva trestné oznámenie vo veci zneužívania právomoci verejného činiteľa a podozrení okolo Žilinku

Poslanec NR SR a člen predsedníctva strany Demokrati Juraj Šeliga podáva podanie na Národnú kriminálnu agentúru v súvislosti s podozreniami na zneužitie právomoci verejného činiteľa. Ide o podozrenia z krivenia spravodlivosti na generálnej prokuratúre pri disproporčnej aplikácii paragrafu 363.

“Tento krok zvažujem už veľmi dlhý čas. Dlhodobo upozorňujem na to, že na generálnej prokuratúre sa dejú veci, ktoré sú mimoriadne podozrivé – paragraf 363 sa používa tak, ako to zákon nepredpokladá a v niektorých prípadoch je, podľa môjho názoru, krivená spravodlivosť. O tom hovorí aj ústavný súd. 

Juraj Šeliga uviedol, že podozrenia o krivení spravodlivosti na generálnej prokuratúre sa snažil riešiť rôznymi spôsobmi. “Informoval som prezidentku SR, zvolával som mimoriadne ústavnoprávne výbory NR SR, verejne som upozorňoval na konanie, ktoré je, podľa môjho názoru v rozpore so zákonom.

Šeliga pripomína, že Maroš Žilinka odmieta odpovedať prezidentke, odmieta prísť na výbor a miesto toho utečie na dovolenku, odmieta odpovedať na závažné otázky novinárom aj verejnosti. “Ak nechce odpovedať prezidentke, poslancom, novinárom a verejnosti, tak jediná možnosť, ktorá na ostáva je, aby odpovedal polícii,”

“Práve preto sme, spolu s kolegami, pripravili podanie na Národnú kriminálnu agentúru v súvislosti s podozreniami na zneužitie právomoci verejného činiteľa,” informoval Šeliga.

Šeliga povedal, že posledná kvapka bola, keď včera dostali nové informácie o tom, že generálna prokuratúra rozhoduje výrazne disproporčne. “Po našej včerajšej tlačovej konferencii, sme obdržali ďalšie informácie o tom, že v júni 2021 generálna prokuratúra odmietla aplikovať paragraf 363 z dôvodu, že v prípade nebolo vznesené obvinenie. Je to len dva mesiace pred tým, kedy Žilinka s Kanderom zrušili vyšetrovanie tímu Oblúk, bez toho, aby bol ktokoľvek obvinení,” vyhlásil Šeliga. Tím Oblúk mal podľa podozrení diskreditovať vyšetrovanie závažnej korupcie nominantov Smeru a podľa informácií sa mal Oblúk na čele s Dianou Santusovou koordinovať priamo s generálnou prokuratúrou,” povedal Šeliga

“Jedenkrát rozhodnú tak a v druhom prípade, rozhodnú opačne. Prečo? Koho chránia na generálnej prokuratúre?” pýta sa Šeliga. “Vypýtali sme si oficiálne štatistiky z ministerstva spravodlivosti a tie hovoria veľmi jasne. Doteraz to bolo úplne prvé rozhodnutie, vo veci “tímu Oblúk”, kedy generálna prokuratúra zrušila vyšetrovanie bez vznesenia obvinenia. Neviem čo viac máme urobiť, aby sa tieto veci vyšetrovali a bola zjednaná spravodlivosť. Aj preto podávame toto trestné oznámenie, pre podozrenie, že tu môže byť organizovaná skupina, ktorá zneužila právomoc verejného činiteľa,” konštatuje Šeliga.

Šeliga apeluje na vodičov, aby v sobotu prišli voliť a volili demokratické strany. “30. septembra pôjde aj o to, či zvíťazí spravodlivosť a právny štát. Ak chcete, aby vyšetrovanie najväčšej korupcie pokračovalo, príďte voliť a voľte demokratické strany, voľte Demokratov. Je to jednoduché, ak chcete, aby sa tieto podozrenia zo zneužívania právomoci vyšetrili príďte voliť, ak sa dostane Fico k moci, všetko bude zametené pod koberec. Toto je voľba pred ktorou stojíme.” uzavrel Šeliga.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte