Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Nariadenie policajného prezidenta šikanuje pracovitých vyšetrovateľov

Podľa Juraja Šeligu je usmernenie, ktoré nariadil policajný prezident účelové a má smerovať k tomu, aby bola celá NAKA Bratislava pod absolútnou kontrolou a závažné informácie o vyšetrovanich sa dostávali priamo na najvyšie miesta. Podľa dokumentu sa ponovom musia policajti Národnej kriminálnej agentúry hlásiť konkrétnym funkcionárom, ak prišli do práce nad rámec riadneho pracovného času.

„Znamená to, že ak vyšetrovateľ dostane operatívne informácie, ktoré potrebuje okamžite riešiť mimo pracovnej doby, musí ihneď hlásiť svoj príchod a uviesť ďalšie konkrétne detaily vybraným funkcionárom, napr. rovno riaditeľovi NAKA Bratislava. Poviem to inak, ak bude akýkoľvek posun vo vyšetrovaniach najzávažnejších káuz ako Súmrak alebo “363”, pýtam sa, či podľa tohto nariedenia bude do niekoľkých minút informovaná celá vláda, ktorá má s kauzami blízke prepojenie?,” hovorí expert na spravodlivosť a podpredseda Demokratov Juraj Šeliga a usmernenie označuje ako účelové a nebezpečné pre priebeh vyšetrovaní. Podľa Šeligu ho možno chápať aj ako šikanu voči policajtom, ktorý chcú riadne vykonávať svoju prácu.

„Nepoznám inštitúciu v súkromnom sektore, kde sa podriadený nahlasuje priamo generálnemu riaditeľovi osobne, keď chce ísť do práce. Nehovoriac o tom, že na NAKA je stála služba policajtov, ktorá monitoruje všetky príchody a policajti majú služobné preukazy,” uzatvára Juraj Šeliga

Jaroslav Naď k téme dodáva, že tieto praktiky pripomínajú obdobie normalizácie: „Ľudia na rôznych pozíciách, ktorí si chceli riadne vykonávať svoju prácu sú buď vyhodení, trestnoprávne riešení alebo zastrašovaní. To, čo sa deje vo všetkých inštitúciách, na ktoré má dosah vládna garnitúra, neviem označiť inak, ako návrat obdobia normalizácie,” povedal predseda strany a pripomenul, že ďalším príkladom týchto praktík je zastrašovanie Demokratov, ktorým po ostatnej tlačovke Juraja Šeligu, pravdepodobne na priamy pokyn riaditeľa Úradu inšpekčnej služby B. Zuriana, klopali policajti a pýtali sa na zdroje informácií, ktorými strana odhaľuje nekalé praktiky na generálnej prokuratúre, NAKA, ÚIS a ďalších inštitúciách. 

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte