Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Milióny eur potrebujú viac pacienti než súkromní akcionári

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vyzval poslancov, aby odmietli novelu zákona o zdravotných poisťovniach. Ide o návrh z dielne SaS, podľa ktorého sa majú zvýšiť zisky zdravotných poisťovní, a ktorý nebol prediskutovaný s odborníkmi. Strana Demokrati tento návrh v parlamente nepodporí a už v sobotu vyzvala SaS, aby novelu stiahla.

Sebeckí politici chcú podľa podpredsedníčky Demokratov A. Letanovskej zvýšiť zisk súkromných akcionárov zdravotných poisťovní na úkor pacientov. „Každé jedno euro, ktoré poistenci vložia do zdravotníctva, musí ísť na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Nie akcionárom súkromných poisťovní. Ako primárka ARO v Národnom onkologickom ústave a dlhoročná záchranárka vám môžem povedať, že namiesto zvyšovania zisku by sme peniaze mali investovať do ambulancií v regiónoch, ohrozených povolaní v zdravotníctve, inovatívnej liečby, alebo do onkologických programov,“ povedala podpredsedníčka Demokratov Andrea Letanovská.

„V čase, keď rodičia detí so zdravotným znevýhodnením musia vypisovať žiadosti o rôzne granty, prosia o 2 % z daní a niektorí ešte stále zbierajú vrchnáčiky od fliaš, aby mohli svojim deťom zaplatiť terapie, rehabilitácie či zdravotné pomôcky, lebo zdravotné poisťovne sa tvária, že neexistujú, kolegovia v parlamente s ľahkosťou posunú do druhého čítania zákon, ktorý umožní zdravotným poisťovniam dosahovať vyšší zisk,“ konštatovala poslankyňa Jana Žitňanská.

SaS chce tento návrh schváliť na poslednej schôdzi pred voľbami. „Tí, ktorí kritizovali obchádzanie štandardného legislatívneho procesu, dnes navrhujú zvýšiť zisky súkromných akcionárov zdravotných poisťovní bez odbornej diskusie, bez vyjadrenia všetkých dotknutých strán a navyše, cez poslanecký návrh,“ povedal podpredseda strany Demokrati Jaroslav Naď.

Predseda strany Demokrati Eduard Heger upozornil, že za zákon v prvom čítaní hlasoval aj Smer, ktorý sa v minulosti bojoval proti zisku zdravotných poisťovní. „Smer chcel zdravotné poisťovne dokonca zoštátniť. Je to pokrytectvo hrubého zrna a občania, zdravotníci a pacienti to vidia. Za jeho vlád bolo zdravotníctvo vytunelované a ohlodané príživníckymi firmami až na kosť. Kvôli strane Smer sme stratili v zdravotníctve minimálne 10 rokov rozvoja a investícií,“ povedal.

„Voľby 30. septembra budú aj o tom, či nám budú vládnuť sebeckí politici, ktorí hľadia len s na svoje záujmy, alebo nieto, komu skutočne záleží na ľuďoch. My v strane Demokrati ponúkame nesebeckú a pokojnú alternatívu ľudí, ktorí pracujú na pomoci občanom,“ doplnila na záver Letanovská. 

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte