Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Likvidácia RTVS a pôvodnej domácej tvorby sa začala

Koaliční poslanci pod vedením Petra Pellegriniho, Roberta Fica a Andreja Danka schválili tzv. konsolidačný balík. „Okrem okrádania občanov cez nové dane a odvody tým začali s likvidáciou RTVS a pôvodnej domácej tvorby,“ upozorňuje bývalý predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský.

Rozhlas a televízia Slovenska dostane po novom zo štátneho rozpočtu príspevok vo výške iba 0,12 percenta HDP, namiesto pôvodných 0,17% HDP, ktoré odsúhlasil predchádzajúci parlament. RTVS tak bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom približne 130 miliónov eur, namiesto pôvodných 180 miliónov eur.

Podľa Čekovského ide o zásadné ohrozenie nezávislosti verejnoprávnych médií, ich likvidáciu, zastavenie domácej tvorby a prepúšťanie desiatok, možno stoviek zamestnancov. „Predstavitelia SNS na jednej strane hovoria o zveľaďovaní národnej identity a kultúry, na druhej strane je to práve Andrej Danko, ktorý už v druhej koalícii presadzuje okliešťovanie rozpočtu RTVS. Pritom ešte pred pár týždňami verejne hovoril v relácii O 5 minút 12, že RTVS treba finančne pomôcť, aby sa v inštitúcii mohli opravovať priestory a zvyšovať platy. Teraz robí presný opak.”

Výnimkou nie je ani strana Hlas-SD na čele s Petrom Pellegrinim a ich bývalou ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou. Tá ešte tento rok navrhovala rozpočet RTVS navýšiť oproti pôvodným plánom predchádzajúcej vlády s odôvodnením, aby RTVS mohla zveľaďovať kultúrnu pamäť národná a posilňovať regionálne štúdiá, spravodajstvo i publicistiku. „Žiaľ, aj pani Laššáková aj Peter Pellegrini sa pridali do radu tých, ktorí RTVS potopia,” uzavrel Čekovský.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte