Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Ficov útok na mimovládne organizácie sa posúva od slov ku skutkom, jeho nohsledi začali s ich postupnou likvidáciou

Koaliční poslanci pod taktovkou Roberta Fica predložili do Národnej rady SR zákon po vzore Putina a Orbána, ktorého účelom je uškodiť a napokon aj zlikvidovať mimovládne organizácie. Ak škandalózny návrh parlament schváli, všetky organizácie, ktoré si dokážu pomôcť aj finančnými prostriedkami od zahraničných donorov, budú označené ako „organizácie so zahraničnou podporou.” Podľa Demokratov to znamená, že s falošným odôvodnením, že ide o „zahraničných agentov, budú takéto mimovládne organizácie vystavené riziku vynúteného zániku.

Podľa strany sa paradoxne, zákon nedotkne skutočných agentov cudzích mocností, ktorí predstavujú bezpečnostné riziko. Strana Demokrati o škodlivosti zákona preto informuje Európsku komisiu. Zákon sa bude týkať všetkých nadácií, občianskych združení, neziskových organizácií. Pôjde aj o cirkevnú charitu, environmentálne organizácie, sociálne združenia, záchrancov pamiatok či športové kluby. Stačí ak získajú akékoľvek finančné plnenie od zahraničného subjektu nad 5 000 eur ročne,” vysvetľuje Monika Podhorány Masariková, bezpečnostná expertka strany Demokrati. 

Podľa Demokratov po polícii a prokuratúre, verejnoprávnych a súkromných médiách zostali poslednou prekážkou, brániacou k totálnemu ovládnutiu štátu, práve mimovládne organizácie. Tie už dlhodobo čelia útokom zo strany vládnych predstaviteľov a poslancov koalície. Mimovládne organizácie s akýmkoľvek príjmom nad 50 000 eur ročne budú musieť štátu predkladať výročnú správu. A v nej zoznam všetkých darcov, prispievateľov či veriteľov. To všetko pod hrozbou jej rozpustenia. Vláda bude mať detailný prehľad o organizáciách, ktorých činnosť im nemusí byť pohodlná. Návrh zákona ide ako poslanecký návrh, čiže bez riadneho medzirezortného konania. Hromadné pripomienky nám tentokrát nepomôžu”, dopĺňa Michal Kiča, advokát a člen predsedníctva strany Demokrati.

Demokrati pripomínajú, že Súdny dvor Európskej únie v prípade podobného zákona v minulosti konštatoval jeho rozpor s európskou legislatívou a Maďarsko vyzval na nápravu. Európska komisia v týchto dňoch rovnako namieta aktualizáciu legislatívy v Maďarsku, ktorá ide ešte ďalej a zriaďuje Úrad na ochranu suverenity. Ten bude môcť vyšetrovať akúkoľvek organizáciu podozrivú z toho, že slúži cudzím záujmom.  O nebezpečenstve návrhu zákona budeme informovať Európsku komisiu,” upozorňuje Kiča.

To, že zákon nie je do detailov premyslený, dosvedčuje príkladný paradox, ktorý by uškodil napríklad Poľovníckemu spolku Očová, kde je jeden z predkladateľov zákona – Rudolf Huliak, poľovným hospodárom. Predstavme si, že tento spolok získa za rok od zahraničných poplatkových hostí, napríklad z Čiech, viac ako 5 000 eur. Znamená to, že aj oni budú tak zaradení do klubu zahraničných agentov”, dodáva Kiča.

Tento zákon opäť hrubo porušuje demokratické princípy a je nástrojom na likvidáciu nepohodlného mimovládneho sektora. Každý, kto za neho zahlasuje, sa podpisuje pod vznik autokracie na Slovensku,” uzavrela Podhorány Masariková.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte