Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Farmári nečinnosťou vlády finančne krvácajú, podávame podnet na NKÚ

Strana Demokrati opakovane vyzýva vládu SR, aby začala ineď konať vo veci vyplácania dotácií farmárom, inak hrozí ich finančné vykrvácanie. Strana žiada okamžité predstavenie riešní tejto hrozivej situácie, ktorú minister Takáč dlhodobo ignoruje, aj preto podávajú podnet na NKÚ, aby bolo jasne deklarované, kto má na svedomí, že prevažne malí farmári sú dnes na kolenách. 

Za minulé roky, vlády Eduarda Hegera s vyplácaním dotácií neboli žiadne problémy. Zmenila sa vláda, prišiel Fico a neschopný Takáč a farmári sú doslova na kolenách. Peniaze na účte Pôdohospodárska platobná agentúra má, no namiesto toho, aby okamžite vyplácali to, na čo majú farmári nárok, účelovo zdržiavajú a posielajú na nich kontroly,” hovorí Juraj Šeliga podpredseda Demokratov, ktorý tiež varuje, že ak vláda okamžite nezasiahne, farmári finančne vykrvácajú. Zároveň dodáva, že situácia sa dotýka aj bežných ľudí, pretože nevyplatenie dotácií navyšuje výdavky farmárov, ktorí to následne premietajú to zvýšených cien jednotlivých potravín. 

Člena predsedníctva strany a bývalý štátny tajomník rezortu životného prostredia hovorí, že zo 600 miliónového balíka bolo vyplatených len okolo 200 miliónov eur. Dnes sa na vláde schvaľujú kadejaké obludnosti v skrátenom legislatívnom konaní, no riešenie pomoci slovenskému vidieku je v nedohľadne. Takáč mal už dávno predložiť okamžité legislatívne zmeny, ktoré by oddelili vyplácanie priamych platieb. Takáč navyše odmieta poslanecký prieskum a parlamentný výbor. Podávame preto podnet na Najvyšší kontrolný úrad, aby sa toto fatálne zlyhanie ministra pôdohospodárstva dôsledne preverilo,” hovorí Kiča a upozorňuje tiež na personálny rozklad PPA, z ktorého odchádzajú odborníci a úradníci. Ukazuje sa, že Takáč ministerstvo neriadi. Skutočnú moc majú podľa Kiču ľudia napojení na nitriansku kliku: Takáč sa len fotí a točí si videá s receptami a tak aj dopadne. Bude prvým ministrom, ktorý vládu opustí.”

Expremiér Eduard Heger vidí za situáciou jasný plán na to, aby malých farmárov postupne dostala vláda do platovej neschopnosti a nakoniec ich zhltli” veľký hráči: „Inak, ako skrytou privatizáciou sa to nazvať nedá. Vyzývam predsedu vlády Roberta Fica, začnite riadiť tento štát, zariaďte, aby minister Takáč konal, dajte mu príkaz na okamžité riešenie,” uzavrel tému podpredseda strany Eduard Heger. 

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte