Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Európska komisia nám pošle vážne varovanie, ak vláda neupraví štátny rozpočet, prídeme o miliardy

Demokrati upozorňujú, že pre zbabraný rozpočet z dielne rezortu Ladislava Kamenického môžu byť Slovensku z Plánu obnovy pozastavené platby v miliardách eur a navyše, hrozí pokuta v stovkách miliónov. Podľa strany smeruje na Slovensko zásadná výzva vo forme listu z Európskej komisie.

Bývalý premiér Eduard Heger hovorí, že ak vláda Roberta Fica neupraví už schválený rozpočet, hrozí Slovensku pokuta až do výšky 400 miliónov eur. Zároveň tvrdí, že ak rozpočet neopravia, štvrtá platba za vyše 900 miliónov eur bude stopnutá: „Reálne hrozí, že štvrtá platba bude stopnutá. K tomu treba prirátať, že ak ostane rozpočet v takto zbabranom znení, ďalšie platby z Plánu obnovy v hodnote vyše 2,3 miliardy nebude môcť Slovensko ani žiadať. Hovorili nám, že nevieme vládnuť a ani nie po troch mesiacoch Ficovej vlády hrozí, že prídeme o miliardy,“ kriticky reaguje Heger.

Predseda Demokratov Jaroslav Naď dodáva, že ak prídeme o tieto peniaze, budeme ich musieť hľadať v štátnom rozpočte, pretože naplánované projekty budú bežať ďalej: „Sú to tie peniaze, ktoré majú ísť na obnovu kultúrnych pamiatok, odstránenie následkov po zemetrasení na východe a tiež nové školy a škôlky. To všetko preto, lebo Fico, Kamenický a Kmec klamali Európskej komisii, a to hneď dvakrát. Jednoducho im povedali, že znižujeme deficit, čo nie je pravda a tiež nedodržali zákon o výdavkových limitoch. Táto vláda si naozaj myslí, že špičkoví odborníci z Európskej komisie sú padnutí na hlavu?,“ hovorí Naď a jasne vyzýva zodpovedných, aby okamžite napravili zámerné chyby, ktorých sa dopustili.

Téme sa venuje aj bývalý štátny tajomník ministerstva financií a člen Demokratov Ľuboš Jančík: „Po troch mesiacoch vládnutia sa z úspešného príbehu, kedy sme patrili medzi prvé tri krajiny, ktoré plnili podmienky Plánu obnovy, dostalo Slovensko na trestnú lavicu hanby. Predpokladám, že vo výzve komisia napíše, že nám dáva niekoľko mesiacov na to, aby sme tento zbabraný rozpočet opravili. Ak to neurobíme, jednoducho prídeme o miliardy a zaplatíme pokutu. To, na čom sme poctivo pracovali v Hegerovej vláde, bude hodené do koša a s tým aj prospešné projekty pre celé Slovensko.“

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte