Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Taraba ohrozuje renovácie rodinných domov z Plánu obnovy

Neuvážené rozhodnutia ministra životného prostredia Tomáša Tarabu bezprostredne ohrozujú projekt Obnov dom, teda renováciu viac ako 25 000 rodinných domov z Plánu obnovy. Zámer nepožadovať od žiadateľov energetický certifikát síce pôsobí ľúbivo, no bol by v rozpore s európskymi pravidlami.

Podľa Michala Kiču, advokáta a experta na životné prostredie tento krok môže spôsobiť, že investíciu Európska komisia zastaví alebo nepreplatí Slovensku viac ako pol miliardy eur. Taraba ohlásil zámer zrušiť dokladovanie energetických úspor tzv. energetickým certifikátom vo videu na sociálnej sieti, spolu s rozhodnutím ukončiť účasť zamestnancov „na dohodu” pri vyhodnocovaní žiadostí zo strany Slovenskej agentúr životného prostredia. „Taraba však pravdepodobne ani netuší, že hlavným zmyslom projektu Obnov dom nie je len rekonštrukcia starých rodinných domov, ale najmä zvýšenie ich energetickej efektívnosti a zníženie emisií skleníkových plynov. Slovensko sa v Pláne obnovy zaviazalo, že každá rekonštrukcia bude viesť k minimálne 30 % úspore, ktorá sa preukáže energetickým certifikátom,” uviedol Michal Kiča, 

Vďaka tomu ide o „zelené opatrenie”, na ktoré musí byť v Pláne obnovy vyčlenených minimálne 37 % z celkového rozpočtu. “Podporujeme zjednodušenie administrácie pri vyhodnocovaní žiadostí, avšak jeho rozhodnutie bude viesť k tomu, že Európska komisia nemusí náklady na renovácie pri tých rodinných domoch, ktoré by sa renovovali bez preukázania 30 % úspory energií, preplatiť. Stovky miliónov eur by sa tak kvôli Tarabovi museli platiť zo štátneho rozpočtu a neplnili by sme ani povinný podiel investícií určených na klímu v pláne obnovy,” vysvetľuje Kiča.

Vyslovene škodlivý je aj ďalší jeho zámer, a to vyhodiť brigádnikov, ktorí sa podieľajú na vyhodnocovaní žiadostí pre Slovenskú agentúru životného prostredia (SAŽP). Ich zapojenie celý proces výrazne urýchlilo. Rozhodnutie zapojiť brigádnikov do plnenia administratívnych náležitostí vyplynulo z nedostatočných interných kapacít SAŽP a slabého záujmu o zamestnanie sa v pracovnom pomere. Minister Taraba s generálnym riaditeľom SAŽP Moravčíkom tak idú len zo svojho rozmaru ochromiť vyhodnocovanie žiadostí. Jedná sa o ďalšie absolútne nekompetentné rozhodnutia ministra Tarabu a jeho ľudí.

Schopných expertov prepustil, nahradil ich svojimi straníckymi kolegami, ktorí nemajú na to, aby korigovali jeho škodlivé nápady. Taraba tak len pre „lajky” pod jeho videami na sociálnych sieťach, ktorých jediným obsahom je bezobsažná kritika čokoľvek spojeného s predchádzajúcim vedením ohrozuje sen mnohých obyvateľov Slovenska – obnoviť si svoj domov. „Vyzývame ho, aby nerobil žiadne kroky bez konzultácii s Európskou komisiou, aby okamžite prehodnotil neuvážené zásahy do projektu Obnov dom a zachoval administratívne kapacity na zrýchlené vyhodnocovanie žiadostí. Škody, ktoré môžu v vzniknúť, najmä pozastavenie preplácania nákladov zo strany Európskej komisie, budú na jeho osobnej zodpovednosti,” upozorňuje Michal Kiča.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte