Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Fico našiel svojho Lexu

Podľa Demokratov by bol Pavol Gašpar na pozícii riaditeľa SIS priamym ohrozením bezpečnosti Slovenska a Slovenská informačná služba by sa stala úplne izolovaná.

Jaroslav Naď, šéf Demokratov pripomína, že jednotlivé, aj zahraničné spravodajské služby si potrebujú vzájomne vymieňať dôverné informácie a výmena týchto informácií prebieha na základe vzájomnej dôvery. Avšak platí, že pre nedôveryhodné vedenie, ktoré by reprezentoval aj Pavol Gašpar hrozí, že Slovensko nebude dostávať životne dôležité informácie:  „Ako bývalý minister viem z prvej ruky povedať, že toto rozhodnutie nás odstrihne od takých informácií, ktoré môžu mať za následok priame ohrozenie našej bezpečnosti. Viete, sú to aj naši spojenci a partneri, ktorí nás upozorňujú napríklad na terorizmus, nebezpečné prechody hľadaných osôb cez naše územie a podobne. Pýtam sa, aký dôvod budú mať spravodajské služby s nami spolupracovať ak vedia, že všetky dôležité informácie môžu skončiť v rukách ľudí, ktorí sú podozriví zo závažnej trestnej činnosti. Už dnes mám signály od našich partnerov, že táto nominácia by len prehĺbila izoláciu Slovenska a tak by škodila záujmom občanov našej krajiny,“ uzatvára Jaroslav Naď.

„Slovenská informačná služba musí plniť svoje zákonné povinnosť a pomáhať chrániť ústavné zriadenie Slovenska. Okrem iného získava aj informácie o organizovanej trestnej činnosti, tieto informácie musí spracovať a postúpiť ďalej. Povedzte mi, akú máme garanciu, že Pavol Gašpar postúpi takéto informácie, ak by sa týkali jeho otca Tibora Gašpara, ktorý je dnes obžalovaný a podozrivý zo závažnej trestnej činnosti? Rovnako ako máme veriť, že Pavol Gašpar, ktorý sa vyjadroval, že by „odstránil“ špeciálneho prokurátora bude viesť SIS tak, aby bola profesionálna a neslúžila na politickú objednávku? Akú máme záruku, že Pavol Gašpar by nezneužíval službu na diskreditáciu oponentov, ktorí kritizujú jeho otca alebo stranu Smer alebo politiku tejto strany. O týchto pochybnostiach svedčia aj verejné vyjadrenia pána Gašpara mladšieho. Nehovoriac o tom, že SIS kontroluje osobitný parlamentný výbor, členom tohto výboru je práve otec pána Pavla Gašpara – Tibor. Ako má otec kontrolovať syna? Kde je nezávislá kontrola? Nie je! Práve toto sú argumenty, ktoré by mala pani prezidentka zvážiť a odmietnuť vymenovať Pavla Gašpara do funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby,“ povedal Juraj Šeliga, podpredseda strany.

Expremiér Eduard Heger dodal, že považuje nomináciu za dostatočne neodôvodnenú, na ktorú nemá Pavol Gašpar osobnostné ani profesijne predpoklady. „Je povinnosťou premiéra zabezpečiť takú nomináciu, ktorá je nespochybniteľná a poskytuje všetky záruky na to, aby Slovenská informačná služba fungovala riadne.“

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte