Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Dejiny budú pozorne sledovať čo Ústavný súd urobil a ako argumentoval

Demokrati vítajú rozhodnutie prezidentky Čaputovej. Nie je ľahké pripojiť podpis k tak hanebnej novele trestného zákona. Tento krok je preto dôkazom, že prezident musí vidieť celý obraz a chápať všetky dôsledky svojich rozhodnutí. 

Práve rozhodnutie nevetovať novelu trestného zákona a podať návrh na Ústavný súd totižto umožní Ústavnému súdu mať dostatok času na rozhodnutie o tom, či pozastaví účinnosť novely. Prezidentka tak postupuje v súlade s odporúčaním ako právnikov, tak aj Demokratov, ktorí na postup pred časom opakovane vyzývali. „Praktické dopady prípadnej účinnosti by mali devastačné následky na celú trestnú politiku štátu. Sekunda platnosti by znamenala beztrestnosť pre mnohých nominantov Fica a Pellgriniho, zastavenie vyšetrovaní, premlčanie aj tak ohavných skutkov ako je znásilnenie alebo vražda,” hovorí expert hnutia na spravodlivosť Juraj Šeliga.

Demokrati veria, že Ústavný súd bude rozhodovať nezávisle a že vládna koalícia na čele s predsedom vlády Ficom nechá Ústavný súd konať samostatne a nebude sa pokúšať zasahovať do jeho práce. „Je to práve Ústavný súd, ktorý dnes stojí pred historickou úlohou vyjasniť mantinely vládnej moci a reagovať na pokus o „samoamnestiu” politikov. Dejiny budú veľmi pozorne sledovať čo Ústavný súd urobil a ako argumentoval,” dodáva Šeliga.

„Chceme pri tejto príležitosti veľmi jasne povedať, že varujeme Roberta Fica, aby sa ani len nepokúšal zasahovať do práce súdu alebo sa snažil zastaviť riadny proces publikácie novely, prípadne rozhodnutia Ústavného súdu. Toto by bolo sabotážou a priamym útokom na ústavné zriadenie Slovenskej republiky, ktoré by nepochybne malo trestnoprávne dôsledky,” uzatvára tému podpredseda Demokratov Juraj Šeliga.

Demokrati na záver hovoria, že ochotne pripoja svoje odborné stanovisko (amicus curiae) k návrhu prezidentky, aby sme spoločne Ústavnému súdu ponúkli odborné argumenty, ktoré ukazujú ako veľmi je novela škodlivá. Veríme, že Ústavný súd po vyhodnotení všetkých negatívnych dopadov novelu zastaví.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte