Ak toto ľudia podpíšu, Šimkovičová musí o návrhu k RTVS rokovať
Demokrati iniciujú hromadnú pripomienku k zákonu o Slovenskom rozhlase a televízii. Jej cieľom je stiahnutie zákona či zachovanie funkčného obdobia súčasného vedenia. Ak pripomienku svojím podpisom podporí aspoň 500 občanov, predkladateľ návrhu, v tomto prípade ministerstvo kultúry, je povinné so zástupcami verejnosti rokovať v tzv. rozporovom konaní.
Demokrati vyčítajú vláde, že okrem škodlivého zámeru absolútne spolitizovať verejnú inštitúciu, neprebehla k téme žiadna odborná diskusia, návrhu chýbajú argumenty a ministerka kultúry uteká pred otázkami verejnosti a novinárov: „Ako bývalý predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá, sa nemôžem zmieriť nielen s obsahom zákona, ale aj s formou, akou je návrh predkladaný. Ministerke Šimkovičovej zachutila moc natoľko, že nemá potrebu nikomu riadne vysvetľovať ničivé zmeny, ktorých výsledkom bude, že z verejnoprávnej a nezávislej inštitúcie bude nástroj koaličnej propagandy. Videli sme to aj na tlačovej konferencii kde namiesto argumentov sa Šimkovičová, Taraba a Danko vybrali cestou útokov na novinárov, urážok a balastu namiesto faktov,” hovorí Kristián Čekovský, ktorý je zároveň bývalý novinár RTVS. Zároveň dodáva, že Demokrati už v ostatných dňoch listom upozornili viceprezidentku Európskej komisie Věru Jourovú na pripravované zmeny.
Proti pripravovaným zmenám sa už zdvihla vlna odporu. Výhrady má nielen opozícia, ale aj medzinárodné novinárske organizácie, mimovládny sektor, riaditelia Českej televízie a Českého rozhlasu a európski lídri. Za pozornosť stojí, že proti zámeru vlády stojí už vyše 800 zamestnancov RTVS. „Stiahnite tento návrh!“ vyzval ministerku kultúry Kristián Čekovský.
Hromadnú pripomienku formálne pripravil advokát a člen predsedníctva Michal Kiča: „Hromadnou pripomienkou žiadame stiahnuť zákon, zachovať verejnoprávnu povahy vysielateľa, zachovať funkčného obdobia súčasného vedenia či vypustiť inštitútu Programovej rady, ktorá by mala podľa návrhu postavenie cenzorského politického orgánu.” Hovorí Kiča a dodáva, že podpisom pod pripomienku môže verejnosť rýchlym a efektívnym spôsobom vyjadriť svoj nesúhlas a delegovať svojho zástupcu na rozporové konania.
Členka predsedníctva Dorota Nvotová naznačuje, že návrh je v čase, keď Európska únia schválila nový zákon na ochranu novinárov a médií pred politickými zásahmi, problémový aj v medzinárodnom kontexte: „Európsky právny predpis, za ktorý upozorňuje, hlasovala tento týždeň v Európskom parlamente aj Monika Beňová zo SMERu, podporuje nezávislosť a apolitickosť médií. Naproti tomu vláda pripravila návrh, ktorý nás odkláňa od európskeho demokratického spoločenstva a ktorého dôsledky budú pre slobodu, objektivitu a nezávislosť médií tragické. Som presvedčená, že Európska komisia voči tomuto neostane ľahostajná.”
Hromadnú pripomienku môžu občania podpísať na tomto linku:
Link na tlačovú konferenciu: