Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Vláda ide z RTVS urobiť nástroj propagandy a cenzúry

Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase je totalitné šialenstvo, ktoré nemá vo vyspelej Európe obdobu.

„Cieľom nie je iba politicky ovládnuť RTVS a vymeniť v nej riaditeľa. Predstavitelia koalície si chcú verejnoprávne médium platené z našich daní prisvojiť a vysielať v ňom vlastnú propagandu. Takýto návrh ide proti všetkým pravidlám a odporúčaniam Európskej únie aj medzinárodných novinárskych organizácií,“ zhodnotil bývalý predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský.

Schválením zákona okamžite skončí nielen súčasný riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, ale aj celá Rada RTVS. Vláda chce takto ovládnuť nielen vedenie, ale aj kontrolný orgán verejnoprávneho média. Na rozdiel od väčšiny európskych krajín v ňom nebudú sedieť zástupcovia verejnosti a nezávislí odborníci, ale výlučne politickí nominanti. Po novom sa má počet členov Rady okresať na sedem, pričom troch nominuje priamo ministerka kultúry a štyroch jej navolia kolegovia v parlamente. 

Na zvolenie riaditeľa budú stačiť štyri hlasy členov Rady. „Nového riaditeľa tak zvolí čisto politický orgán zložený predovšetkým z ľudí, ktorých si vyberie ministerka Šimkovičová. Ruší sa aj akákoľvek ochrana riaditeľa pred politickými vplyvmi. Rada bude generálneho riaditeľa nielen voliť, ale bude ho môcť aj kedykoľvek a za hocičo odvolať. To je absolútny nonsens,“ varuje Čekovský, podľa ktorého riaditeľ nebude môcť konať nezávisle, ale len na politickú objednávku. 

Vrcholom propagandy bude vznik programovej rady, ktorých si najprv navolia poslanci v parlamente. „Tento orgán bude fungovať ako cenzorský úrad. Jeho úlohou bude posudzovať a kontrolovať vysielanie. Ak sa jej členom niečo nebude páčiť, riaditeľ bude musieť vykonať nápravu. Ak tak neurobí, rada ho odvolá. O vysielaní tak budú rozhodovať výlučne politickí nominanti súčasnej vlády. Ak toto uvidia v Európskej únii, budú sa chytať za hlavy a Slovensko sa zrejme nevyhne ďalším sankciám,“ uzavrel Čekovský s tým, že pomyselnou čerešničkou je skrátené pripomienkové konanie bez riadneho dôvodu. 

Ovládnutie verejnoprávnych médií je jeden z prvých krokov na zničenie demokracie a nástup vlády autokratov. „Proti tomuto zámeru budeme bojovať nielen na domácej pôde, ale aj v EÚ. Oficiálnym listom sme sa obrátili na Věru Jourovú – eurokomisárku pre hodnoty a transparentnosť, do ktorej kompetencií spadá aj sloboda médií. Toto šialenstvo nenecháme len tak, verejnoprávna televízia je nás všetkých občanov, nie vládny nástroj propagandy,” uzavrel predseda strany Jaroslav Naď. 

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte