Nový stavebný zákon môže priniesť chaos
Vládou dnes (6. november 2024) schválený stavebný zákon je neprehľadným nepodarkom, ktorý do stavebných konaní prinesie chaos, obmedzí vplyv a kontrolu občanov nad výstavbou a pri jeho schvaľovaní boli porušené Legislatívne pravidla vlády SR. Naviac, krátko pred jeho účinnosťou stále nie sú známe dôležité vykonávacie predpisy.
Podporujeme snahy o zefektívnenie povoľovacích procesov, no nesmie sa tak diať chaoticky a na úkor práv občanov. „Nový stavebný zákon nenaplní očakávania, ktoré má odborná verejnosť a ani ciele, ktoré si stanovilo ministerstvo dopravy. Kriticky vnímame oslabenie postavenia verejnosti v stavebnom konaní. Ide o ďalší krok, ktorý oberá občanov o efektívnu kontrolu nad výstavbou a jej dopadmi na životné prostredie. Spolu s Tarabovou novelou zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie spôsobí, že občania nebudú môcť zabrániť škodlivým dopadom výstavby napríklad spaľovne za ich humnami,” otvára tému Michal Kiča, člen predsedníctva strany a jej environmentálny expert.
„Ďalším problémom nového stavebného zákona je spôsob informovania verejnosti o stavebných zámeroch a ich zverejňovanie, ktoré je nejasné a bude viesť k neprehľadnosti stavebných konaní. Obyvatelia sa o stavebných zámeroch v ich okolí skrátka nemusia včas dozvedieť,” kritizuje Michal Kiča a upozorňuje, že rovnako absentuje pôvodne ohlasovaný informačný systém stavebných konaní, ktoré sa obmedzuje len na akési dátové úložisko.
Návrh stavebného zákona bol prijatý bez tzv. vyvolaných novelizácií, teda zmien osobitných zákonov najmä v oblasti životného prostredia, bez ktorých je nový stavebný zákon nevykonateľný. „Tie neboli ešte ani len predstavené. Rizikom tohto postupu je chaosu v stavebných konaniach po 1. apríli 2025 ako aj nebezpečné zásahy do životného prostredia. Môžeme byť svedkami vzniku hospodárskych škôd podobne, ako tomu bolo nedávno v Českej republike,” dopĺňa Michal Kiča.
„Minister Ráž nezabezpečil ani dodržanie základných pravidiel pripomienkovacieho konania a legislatívnych pravidiel vlády. Mnohé pripomienky, vrátane tých, ktoré predložila strana Demokrati, neboli vyhodnotené vôbec a s predkladateľmi hromadných pripomienok sa neuskutočnilo ani rozporové konanie na úrovni štatutárov. Odrazilo sa to aj na kvalite zákona, ktorý je len ďalším paškvilom tejto vlády,” uzavrel Michal Kiča.