Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Zlá a dobrá správa pre Slovensko. Pellegrini a Susko by mali skončiť

„Zrušenie Špeciálnej prokuratúry sa priblížilo k realite, keďže Ústavný súd nepozastavil účinnosť tejto časti novely trestných zákonov. V praxi to bude znamenať, že cez 1000 spisov sa bude musieť presunúť a o všetkom bude prakticky rozhodovať Žilinka. Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry je veľmi zlá správa pre Slovensko. Robert Fico ide dokonať svoju pomstu na prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorí vyšetrujú tú najzávažnejšiu korupciu. Je to účelová novela, ktorej cieľom je ochromiť spravodlivosť a zastaviť vyšetrovania tých najväčších káuz, ktoré sa týkajú jeho nominantov. Obávam sa však, že pod vedením Žilinku prokuratúra bude kolabovať a nastane zmätok a chaos. Tým najviac utrpia občania. Kriminálnici, obžalovaní a obvinení, ktorých stíhanie dozoruje ÚŠP dnes žiaľ oslavujú. Nehovoriac o tom, že zrušením ÚŠP sú ešte viac ohrozené peniaze z Euróspkej únie.“ hovorí Juraj Šeliga, expert strany Demokrati na právny štát.

„Dobrou správou je, že Ústavný súd pozastavil účinnosť novely Trestného zákona, ktorá bola faktickou amnestiou pre nominantov a priateľov Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Súd jasne povedal, že vládna moc nemôže nekontrolovateľne robiť všetko, čo sa jej zachce. Povedal, že nemožno len tak pomeniť výšku trestných sadzieb a dĺžku premlčacích lehôt. Rovnako povedal, že nezákonné dôkazy sa nesmú používať a právoplatné rozsudky by sa nemali otvárať, lebo si to zmyslela politická moc. Toto všetko musí preskúmať, ale riziko protiústavnosti je veľké.“ vysvetľuje Šeliga.

„Aj toto rozhodnutie Ústavného súdu je ukážka, ako dôležité sú nezávislé inštitúcie, ktoré postupujú podľa zákona a ústavy. Peter Pellegrini sa snažil ukradnúť Ústavnému súdu právomoc rozhodovať o pozastavení účinnosti zákona, tým že odmietal zaslať prijatú novelu na publikovanie v zbierke zákonov. Je to ukážka toho, ako ignorantsky a účelovo koná, keď mu ide o beztrestnosť jeho blízkych a Roberta Fica. Ústavný súd povedal Petrovi Pellegrinimu a Borisovi Suskovi, tak takto nie páni, ohýbate ústavu a zákon. Je to ich vysvedčenie a mali by za svoje kroky prijať zodpovednosť a vzdať sa svojich funkcií. Cielene bránili rozhodnutiu súdu, to je na odchod ako predsedu parlamentu, tak ministra spravodlivosti. Špeciálne oni, by ústavu mali dodržiavať a nie po nej šliapať.“ Hovorí Juraj Šeliga

„Pohár je poloplný alebo poloprázdny? Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry je strata pre našu krajinu a utrpí tým spravodlivosť na Slovensku a je to bez pochybnosti zlá správa. Pozastavenie účinnosti trestného zákona zas ukazuje, že ešte neovládli všetko. Fico a Pellegrini to budú skúšať aj naďalej a my sa musíme brániť. Zápas o spravodlivosť pokračuje a ďalším míľnikom sú prezidentské voľby. Nesmieme sa vzdať,“ uzatvára Juraj Šeliga, podpredseda strany Demokrati.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte