Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Zákon roka o štátnom rozpočte sa mení na „Podvod roka“

Demokrati upozorňujú na závažné informácie okolo slovenského štátneho rozpočtu. Minister financií Kamenický chce šikovným účtovným trikom naoko vylepšiť budúcoročný rozpočet krajiny a pritom zavádzať verejnosť, ako sa vláde R. Fica darí finančne stabilizovať krajinu. Toto „kreatívne“ účtovníctvo vlády SR si však všimol už aj Eurostat.

Téme sa bližšie venuje bývalý štátny tajomník ministerstva financií Ľuboš Jančík: „Podľa našich informácií z Eurostatu, štatistického úradu Európskej únie, experti tejto inštitúcie pri posudzovaní návrhu nášho rozpočtu rozhodli, že vyše miliardu eur, ktoré na pomoc v boji s drahými energiami vyjednal od Európskej komisie ešte bývalý premiér Eduard Heger, musí Ficova vláda zaúčtovať do tohto roka. O túto sumu nám klesne rozpočtový dlh tento rok, keďže náklady na energopomoc nám únia vďaka Hegerovi preplatí zo spoločného rozpočtu únie.”

Ficova vláda však v zákone roka navrhla, že sa to urobí inak. Tento rok takpovediac „prifarbila na čierno” a budúci “na ružovo”. Spomínanú miliardu nezaúčtovala celú do tohto roka tak, ako to predpokladajú slovenské a úniové pravidlá. Minister financií Ladislav Kamenický navrhol, že polovica zo spomínanej miliardy sa zaúčtuje na tento a polovica na budúci rok. Tento krok mu už odobrila aj vláda SR. „Takýmto rozpočtovým trikom si chce vláda vylepšiť budúcoročný rozpočtový deficit, zhoršiť tohtoročný a tváriť sa, že šetrí. No nie je to nič iné ako kreatívne účtovníctvo a rozpočtový podvod, na aké sme zvyknutí už z čias predchádzajúcich vlád Roberta Fica,“ doplnil podpredseda Demokratov a exminister financií Eduard Heger.

Demokrati preto konštatujú, že minister Kamenický účtovným podvodom prekrútil skutočný obraz o rozpočte. Nakreslil doň deficit verejných financií na budúci rok vo výške zhruba 5,97 % HDP (zhruba 7,8 miliardy eur) a tohtoročný deficit umelo nafúkol na 6,5 % HDP. Demokrati dôrazne upozorňujú na klamlivé tvrdenia vládnych predstaviteľov o tom, že vláda vraj znižuje deficit, ozdravuje verejné financie a bráni tomu, aby Slovensko nezbankrotovalo, čo by viedlo k drastickému zníženiu životnej úrovne všetkých ľudí.

Podľa strany Kamenického klamstvo nepriamo potvrdila aj Národná banka Slovenska. Odhaduje, že tento rok bude deficit verejných financií skoro o percentuálny bod nižší než sú podvodné Kamenického čísla – zhruba 5,6 % HDP. Naopak, v budúcom roku, podobne ako Eurostat, očakáva centrálna banka nárast deficitu na 6,4 % HDP, čo je až o desatinu viac ako hovorí Kamenický s Ficom. „Vláda takto nekvalitne pripraveným rozpočtom berie ľuďom ich budúce dôchodky, zvyšuje pracujúcim už aj tak dosť vysoké mzdové odvody, zavádza nové dane a poplatky a nehanebne podvádza. Zahráva s ohňom a ohrozuje budúcnosť Slovenska a jeho občanov,“ uzavrel člen strany Ľuboš Jančík.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte