Vládni politici podcenili situáciu, oslavovali MDŽ a teraz cynicky vyzývajú na jednotu! Fico by mal razantne konať
Dnešná tlačová konferencia ministra Takáča otvára celý rad otázok, či v skutočnosti je k vážnej situácii pristupované od prvého momentu s dostatočnou razanciou. Otázky, ktoré neboli zodpovedané vyvolávajú vážnu obavu, že minister Takáč a minister Šutaj Eštok podcenili v úvode situáciu.
„Slintačka, ktorá je na Slovensku potvrdená od 21. marca je vážným ohrozením slovenského poľnohospodárstva. Oceňujeme, že ministerstvo začalo konať, obávame sa však, že je to neskoro a nákaza je už rozšírená po viacerých okresoch, čo sa v krátkom čase žiaľ ukáže. Preto je na mieste otázka, čo robili doteraz, keď Česko a Poľsko reagovali od 6. marca, keď sa nákaza objavila v Maďarsku?! Okrem výjazdov ministra Takáča po stretnutiach MĎŽ sme nevideli komunikačnú kampaň a seriózne opatrenia. Rovnako to platí aj o Šutajovi Eštokovi, ktorí dnes dokonca ani s verejnosťou nekomunikoval a miesto seba poslal štátnu tajomníčku. Keď bolo treba naháňať neviditeľných migrantov, tak polícia a Šutaj Eštok robili divadlo. Dnes, keď je situácia naozaj vážna, tak sú neviditeľní a radšej sa neozývajú a Šutaj radšej “dovolenkuje“. Kým ostatné krajiny prijímali razantné opatrenia, naši politici slávili MDŽ a podcenili svoje povinnosti.” otvára tému Juraj Šeliga
„Od 6.3, kedy Maďarsko informovalo o jej výskyte na svojom území, malo Takáčove ministerstvo čas na zavedenie rýchlych a účinných preventívnych opatrení. To, čo doteraz robili sa ukázalo ako podcenenie situácie a bolo nedostatočné. Pýtame sa, ako je možné, že na hraničných priechodoch napríklad nedošlo k zavedeniu dezinfekčných brodov, čo je jedno za základnych opatreni proti zamedzeniu slintačky a krívačky? Poliaci toto opatrenia zaviedli a nesusedia s Maďarskom ako my! Na tento problém nepoukazujú len politici, ale aj odborníci ako napr. pán Bíreš.” pýta sa enviroexpert Michal Kiča.
„Ako je možné, že napriek Takáčovým opatreniam, České úrady dňa 16. marca zadržali na hraniciach so SR prázdne maďarské kamióny, ktoré išli po žive zvieratá do ČR a mali byt podľa papierov vydezinfikovane, ale v skutočnosti boli špinavé a teda vysoko pravdepodobne šíriace nákazu? Ako je možné, ze aj po zavedení preventívnych opatrení, sa mohli na území SR pohybovať tieto maďarské kamióny využívané na prepravu dobytka? Je evidentné, že Česká republika si svoju prácu urobila, keď tieto kamióny v Lanžhote otočila, ale čo robili slovenské orgány?“ opakovane sa pýta Michal Kiča
„Česká republika reagovala už 7. marcom zákazom prepravy zvierat z Maďarska aj Slovenska, prečo minister nezaviedol účinnejšie opatrenia, keď naše najväčšie chovy sú sústredené na juhu v blízkosti hraníc s Maďarska, kde nákaza vypukla? Rovnako razantne reagovalo aj Poľsko, ktoré s Maďarskom nesusedí, naša reakcia bola však spomalená. Na Slovensku vstúpili do platnosti mimoriadne núdzové opatrenia az o 17. Hodine v piatok 21. marca. Naproti tomu Českárepublika aktivovala svoj krízový scenár hneď ako bola nákaza v HU potvrdená. Dnes je evidentne, že Takáčovo ministerstvo malo razantnejšie konať už 7. marca a vykonať oveľa prísnejšie opatrenia proti zavlečeniu slintačkya krívačky na územie SR. Minister Takáč ale aj súčasný ústredný riaditeľ statnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý nekonali dostatočne rýchlo.” hovorí Michal Kiča.
„Premiér Fico, ktorý opakovane ľudí hecoval do spochybňovania všetkého čo súviselo s pandémiou Covidu má tú drzosť hovoriť opozícii aby bola ticho? Pri ľuďoch, keď bolo treba jednotu a pomoc rozvracal čo sa rozvracať dalo, dnes pri dobytku vyzýva na jednotu. Je to cynizmus, akého je schopný len on. Je však zrejmé, že si konečne začal uvedomovať vážnosť situácie a ohrozenie celého chovu dobytka na Slovensku s dopadom na občanov. Vyzývame vládu na aktívnu komunikačnú kampaň a podrobné informovanie verejnosti. Nákaza slintačky a krívačky len tak neodíde, obávam sa, že toto je len začiatok veľmi zlého obdobia. Fico by mal od Takáča a Šutaja Eštoka požadovať vyvodenie zodpovednosti za nedostatočnú razantnosť v prvých chvíľach nákazy a túto nákazu považovať za výsostne vážnu tému a venovať je plnú pozornosť.“ uzatvára Juraj Šeliga, podpredseda strany Demokrati.