Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Vláda zlyhala v stavebnej reforme, vyzývame na jej odklad, inak hrozí kolaps stavebných konaní

V čase prebiehajúcej koaličnej krízy dnes (29. január 2025) vláda schvaľuje kľúčovú časť stavebnej reformy, ktorou sa mení ďalších 75 zákonov (tzv. zberný zákon). Celú stavebnú reformu považujú Demokrati za nepripravenú, predložený zákon za mimoriadne oneskorený a lobistický so škodlivými vplyvmi na pamiatkovú starostlivosť a ochranu prírody. Z dôvodu nepripravenosti sa strana obáva hroziaceho kolapsu stavebných konaní od 1. apríla. Vyzýva preto na jeho odklad minimálne o niekoľko mesiacov. 

Minister Ráž vie minimálne rok, že od 1. apríla nastane v stavebných konaniach právne vákuum. No napriek tomu, vláda až dnes schvaľuje nevyhnutnú legislatívu na fungovanie stavebných konaní. „Zberný zákon verejnosť vidí po prvýkrát až teraz, predložený bol bez medzirezortného pripomienkového konania, bez posúdenia legislatívnou radou vlády a má sa schváliť expresne v skrátenom legislatívnom konaní. Považujeme za neprípustné takýmto spôsobom schvaľovať kľúčovú legislatívu štátu. Buď sa jedná o neuveriteľné babráctvo, alebo o opätovný scenár čo najviac obmedziť diskusiu ako pri trestných kódexoch, pretože zákon opäť poslúži tým “správnym” ľuďom, bohužiaľ, na úkor verejnosti,” uvádza Michal Kiča, environmentálny expert strany Demokrati. 

Zákon obsahuje aj viaceré kontroverzné ustanovenia. Pri stavebnom zámere ruší samostatné výrubové konanie na dreviny, orgán ochrany prírody bude už iba vydávať stanovisko, dôsledkom čoho bude nemožnosť vyrubiť finančnú náhradu a ani povinnosť uloženia náhradnej výsadby. „Pre developerov sa jedná o miliónové úľavy. V spojitosti s predchádzajúcimi novelami tak mestská zeleň a individuálne dreviny prichádzajú o akúkoľvek efektívnu právnu ochranu. Návrh zároveň predstavuje výrazný výpadok v príjmoch miest a obcí z finančnej náhrady,” upozorňuje Michal Kiča. 

Zákon ďalej zavádza tzv. fikciu súhlasu aj pre orgány pamiatkovej starostlivosti. Tie sú dlhodobo poddimenzované, za tejto vlády naviac systematicky oslabované. Po novom tak bude stačiť, ak sa nestihnú vyjadriť a v pamiatkovej zóne môže developer robiť prakticky čokoľvek. Na druhej strane je nepochopiteľné, prečo sa idú bez pripomienkového konania nanovo upravovať podmienky pre umiestňovanie reklamných stavieb (billboardy, megaboardy) na štátnych pozemkoch či nanovo upravovať pravidlá pre predaj prebytočného majetku štátu.

Pre fungovanie stavebného konania je nevyhnutný aj informačný systém, o ktorého pripravenosti nemá verejnosť žiadne informácie. Nabiehať má zároveň v čase kolapsu katastrálneho systému. Demokrati považujú ďalej za prakticky vylúčené, aby v tak extrémne krátkom čase boli pripravené na takéto masívne zmeny úrady, obce, stavebníci a priemysel.  

V tejto situácii považujeme za jediný zodpovedný prístup priznať si, že vláda prípravu stavebnej reformy nezvládla. V záujme predídenia kolapsu stavebných konaní, chaosu v parlamente a schvaľovaniu lobistických pozmeňujúcich návrhov vyzývame na odklad účinnosť týchto zmien posunúť minimálne o niekoľko mesiacov ak nie až k 1. januáru 2026. Kolaps stavebných konaní v čase finišovania investícií z plánu obnovy a eurofondov by spôsobil obrovské hospodárske škody celému štátu. Preto vyzývame vládu na zodpovednosť k vlastnej krajine,” vyzýva Michal Kiča. 

TK sa téme venuje v druhej časti:

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte