Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Vláda usvedčila Filipa Kuffu z legislatívneho motáctva

Vláda dnes síce súhlasila s novelou zákona o ochrane prírody a krajiny poslancov Garaja a spol. z SNS, ku ktorej sa prihlásil Filip Kuffa, avšak spôsobom, za ktorý sa musí Kuffa hanbiť. Návrh mu v podstatných častiach “rozcupovali na franforce”. Išlo by o siedmu novelizáciu zákona v tomto volebnom období, vždy len k horšiemu. Demokrati vyzývajú po dnešnom legislatívnom fiasku poslancov SNS a Filipa Kuffu, aby návrh zákona stiahli. 

V pripomienkovom konaní som sa proti návrhu postavili nielen Demokrati, ale aj mimovládne organizácie, úrad vlády, ministerstvo obrany, ministerstvo pôdohospodárstva a dokonca aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Po dnešku sa k výhradám k podstatným častiam návrhu pripojila aj legislatívna rada vlády, útvar vládnej legislatívy a napokon aj celá vláda. Pre poslancov to ma síce len odporúčací charakter, ale pre Kuffu je to tak či onak veľká hanba a schválenie zákona je v pôvodnej podobe politicky nemysliteľné,” uvádza Michal Kiča, environmentálny expert Demokratov. 

Dnešné stanovisko vlády je vizitkou Kuffovej legislatívnej neschopnosti. On by prírodu aj chcel ničiť ešte viac, len to skrátka nedokáže riadne nachystať. Navrhovatelia zákona a Filip Kuffa predviedli nevídanú mieru legislatívnej ignorancie. Návrh zákona je naďalej nebezpečný a ešte horšie budú pozmeňovacie návrhy. Nemôžeme akceptovať ich prax vždy na poslednú chvíľu predložiť rozsiahly pozmeňujúci návrh, ktorý nikto nevidel. Porušujú tým pravidlá legislatívneho procesu. Očakávam, že tu rátajú opäť s rozsiahlym pozmeňujúcim návrhom. Išlo by o siedmu novelizáciu zákona v tomto volebnom období, vždy len k horšiemu. Aj po dnešnom legislatívnom fiasku vyzývam poslancov SNS a Filipa Kuffu, aby návrh zákona stiahli,” vyhlásil Michal Kiča. 

Čo teda prekáža nielen nám, ale aj vláde? 

  • Kuffa chcel od druhého stupňa zakázať vykonávať hospodársku činnosť na pozemkoch bez súhlasu vlastníka a právneho dôvodu. Išlo mu o podkúrenie démonickým mimovládkam, ale vo výsledku ide o úplne absurdné ustanovenie. Hospodárskou činnosťou môže byť totiž prakticky akákoľvek aktivita, nielen sprevádzanie v prírode, ako odôvodňovali navrhovatelia a štátny tajomník Kuffa na tlačovej konferencii. Môže sa jednať o výkon práva rybárstva, poľovníctva, poľnohospodársku činnosť, preprava dreva alebo akéhokoľvek iného tovaru, jazda prostriedku verejnej dopravy a stovky iných druhov aktivít. Hovoríme odhadom o desatine územia SR. V prípade rozdrobeného vlastníctva pozemkov (veľa drobných parciel alebo veľa vlastníkov jednej parcely) by bolo absolútne nemožné zabezpečiť obstaranie takýchto súhlasov, keďže sa jedná o státisíce právnych vzťahov na dotknutých parcelách. Dôsledkom by bola nemožnosť vykonávať takúto činnosť (napr. pasenie) a paralýza hospodárskych činností na približne desatine územia SR. Takáto požiadavka naviac nijako nesúvisí s predmetom zákona o ochrane prírody a krajiny.
  • vláda upozornila Kuffových poslancov, že umožnenie zberu húb už v zákone dávno je. Aspoň vidíte, ako ho “poznajú” zákon, ktorý chcú novelizovať.
  • Kuffova vášeň pre lov v mokradiach, ktorý chcel umožniť bez výnimky, je podľa vlády nezlučiteľná s Ramsarským dohovorom o mokradiach, pretože by to mohlo znamenať svojvoľné chytanie a usmrcovanie živočíchov.
  • vláda rovnako nesúhlasí ani s Kuffovým návrhom oslabovať základný cieľ národného parku dosiahnuť výhľadovo na 75 % územia striktnú ochranu, čo bola jeho vlajková loď, ktorou si chcel pomôcť pre presadzovaní “jeho” zonácií.
Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail