Vláda ide z plánu obnovy financovať výruby lesov za takmer 50 mil. eur
Tomáš Taraba ako minister životného prostredia opäť ukázal, aký je v skutočnosti slabý manažér. Vláda dnes schválila určenie ministerstva pôdohospodárstva za realizátora investície skoro 50 mil. eur (s DPH) na „výsadbu lesov”. Opatrenie má nahradiť investíciu do výkupu pozemkov v národných parkoch z plánu obnovy za 68 mil. eur. V praxi sa môže jednať o ich výruby. Taraba nebol schopný za viac ako rok realizovať a ani predstaviť iné opatrenia vo svojom rezorte. Z materiálu navyše nie je vôbec zrejmý prínos tohto opatrenia pre biodiverzitu. Podľa pravidiel plánu obnovy sa má (a to aj pri revízii), minimálne 37 % prostriedkov v ľubovoľnom pomere vyčleniť na klimatické opatrenia a biodiverzitu. V našom pláne obnovy doteraz tým jediným “biodiverzitným” opatrením bolo práve majetkové vysporiadanie s vlastníkmi v chránených územiach.
Zo schváleného materiálu nevieme ani jasne určiť, či sa má nové opatrenie týkať výlučne štátnych lesov a hospodárskych území. Napriek obšírnemu popisu je zrejmé, že v zásade má ísť o bežné zalesňovanie po ťažbe. Pod opis opatrení sa môže skryť dokonca aj výstavba zvážnic, ktorých sieť máme už teraz jednu z najhustejších v Európe. Pôvodný krok z plánu obnovy mal za cieľ ako férovo vykúpiť pozemky od vlastníkov v chránených územiach, čo je niekoľko desaťročí problém a stojí na ňom napríklad aj zonácia TANAP-u, tak aj vytvárať podmienky pre rozširovanie prísne chránených území a tým posilňovať biodiverzitu.
„Opatrenie by aj fungovalo nebyť nevídanej dezinformačnej kampane zo strany ľudí ako Huliak, Kuffa či Taraba. No a na lepší návrh ako vykúpiť pozemky od vlastníkov sme čakali márne. Potvrdili, že nie sú schopní prinášať riešenia pre ochranu prírody a ani tie, ktoré ich zaväzoval plán obnovy. Miesto toho idú svojvoľne vysádzať lesy za veľmi zvláštnych paradoxov. Z textu opatrenia vyplýva, že biodiverzitu možno podporiť aj ťažbou lesov (!) a dokonca aj výsadbou nepôvodných druhov drevín, čo je teda unikát. Obávam sa, že v podaní Takáča pôjde o bežnú aktivitu bez prínosu k podpore biodiverzity, ktorú musia naviac vykonávať obhospodarovatelia lesov už teraz. V podaní súčasnej vlády ide o perpetum mobile. V obrovských výmerách, najmä na Horehroní, sa hospodárske lesy pod zámienkou spracovania kalamity vyrúbu a následne ideme akože zachraňovať prírodu výsadbou lesov za európske peniaze,“ upozorňuje Michal Kiča, enviroexpert strany Demokrati a člen predsedníctva.
Opatrenie ako také smeruje len k zachovaniu ekonomickej a ekologickej stability hospodárskych lesov, čo je na rozvoj ekosystémov a napĺňanie európskej biodiverzitnej stratégie celkom nedostatočné. Vláda tak bude mať problém preukázať súlad tohto opatrenia s cieľmi plánu obnovy a presvedčiť Európsku komisiu na odsúhlasenie revízie, pretože kontext súčasnej situácie s ťažbou na Slovensku je tiež relevantný a komisia je informovaná. Opatrenie sa naviac javí ako rozporné s princípom “výrazne neškodiť”, (DNSH), ktorý musia všetky investície plánu obnovy rešpektovať.
Nie je nám ani jasné ako k tomu pristúpia neštátni vlastníci a urbáre, keďže zatiaľ nevieme o tom, že by sa pripravovala schéma štátnej pomoci aj pre nich. V podaní Tarabu a Takáča sa tak pravdepodobne schyľuje k ďalšiemu megatendru na bežnú pestovnú činnosť pre LESY SR, š. p. za 50 mil. eur. Máme oprávnene obavu, že len pre úzky okruh uchádzačov. Považujeme za neakceptovateľné, že zámer nebol predmetom medzirezortného pripomienkového konania, v ktorom by sa k nemu mohli vyjadriť ochranárske organizácie a aj zástupcovia neštátnych vlastníkov lesov. Plán obnovy v roku 2021 a jeho revízia v roku 2023 boli predmetom riadneho medzirezortného pripomienkového konania s plným prístupom verejnosti. Dnes sa “výsadba lesov” schválila bez medzirezortného pripomienkového konania a bez účasti verejnosti.
Je to ďalšie potvrdenie zlyhaní ministra Tarabu pri pláne obnovy. „Minister nebol rok schopný vyrokovať nič konkrétne, predstaviť akýkoľvek relevantný projekt na podporu biodiverzity slovenskej prírody, pričom sa ich ponúka neúrekom. Dokázal len stále na všetkých kydať a prichádzať s bombastickými plánmi v oblasti dekarbonizácie priemyslu, ktoré ale boli čo i len trocha zorientovaným ľuďom na posmech. Namiesto výkupu pozemkov riešil podporu včelárstva, vyvlastňovanie pozemkov neznámych vlastníkov a tak ďalej. No relevantnú náhradu nebol schopný predložiť. Netreba sa čudovať, pretože ľudí, ktorí by boli schopní čokoľvek zmysluplné pripraviť, vyhodil,“ uzatvára Kiča.