Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Vítame, že vláda Ľ. Ódora pokračuje v projekte, ktorý začal ešte J. Naď

Vítame, že vláda Ľ. Ódora pokračuje v projekte, ktorý začal ešte J. Naď a ktorý je na rozdiel od minulosti bez miliónovej vaty.

Vláda schválila materiál o dare 200 mil. dolárov od Spojených štátov amerických, o ktorom informoval podpredseda Demokratov a exminister obrany Jaroslav Naď už koncom minulého roka. „Ozbrojené sily SR dostanú zadarmo 160 ks viacúčelových vozidiel 4×4 JLTV Oshkosh, spolu s protidronovým systémom a ručnými zbraňami. Jedno vozidlo bude stáť okolo 1 mil. Eur a profitovať z neho budú aj slovenské firmy formou servisu.” Naď to považuje za prejav korektných vzťahov s USA a ďalšími spojencami a tiež za istú formu kompenzácie pomoci Ukrajine.

Zároveň sa J. Naď výrazne ohradil voči zavádzajúcim tvrdeniam opozičných strán, ktoré nie sú ani odborne, fakticky a ani morálne správne. Ako príklad uvádza, že o nákup vozidiel 4×4 sa pokúšala už aj vláda P. Pellegriniho, no neúspešne. „Pripomínam, že to bola práve vláda P. Pellegriniho, ktorá chcela nakúpiť 404 ks za približne 800 mil. eur, čo je o vyše 1 mil, eur viac na vozidle, ako sme vyrokovali na ministerstve ešte za môjho pôsobenia. Navyše, vozidlá JLTV Oshkosh budú so sofistikovanejším vybavením, ako plánoval kabinet predsedu Hlasu a vďaka dobrým vzťahom budú stáť Slovákov v konečnom dôsledku presne nula eur. Pýtam sa, kde mala skončiť táto stámiliónová vata, ktorú chystali Pellegrini s Dankom?” doplnil Jaroslav Naď.

Tiež pripomenul, že Pellegriniho “súťaž” zastavil Úrad pre verejné obstarávanie, pretože proces považoval za netransparentný s preferovaním konkrétnej spoločnosti. Naď tiež kritizuje vyjadrenia Hlasu, ktorá negatívne prezentuje fakt, že Slovensko bude musieť zaplatiť z nákupu DPH. Predseda Demokratov sa na základe týchto vyjadrení domnieva, že strane Hlas chýbajú odborníci na problematiku, pretože daň z takejto akvizície skončí v slovenskom štátnom rozpočte a financie sa môžu použiť v prospech občanov SR. Aj za stíhačky F16, ktoré objednal Pellegrini sa musí platiť DPH, ktorá tiež končí v štátnom rozpočte SR.

Podľa Naďa príchod ľahkých obrnených vozidiel 4×4 JLTV Oshkosh podporí domáci obranný priemysel, minimálne na servise v rámci životného cyklu vozidiel sa totiž budú podieľať slovenské spoločnosti.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte