Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Trestné stíhanie za názor? Slovensko akútne potrebuje reformu prokuratúry

Poslanec NR SR a člen predsedníctva strany Demokrati Juraj Šeliga čelí vyšetrovaniu za ohováranie generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Poslanec to považuje za absurdné a hovorí, že toto je ďalšia ukážka toho, prečo prokuratúra potrebuje reformu. Šeliga zároveň predstavil návrh reformy prokuratúry, ktorá bude súčasťou volebného programu Demokratov. Volebná líderka strany Andrea Letanovská považuje trestné oznámenie za ukážku toho, čo môže nasledovať po voľbách.

„Roky upozorňujeme na to, ako Maroš Žilinka zneužíva paragraf 363, čo potvrdil aj Ústavný súd, ktorý našiel 26 porušení zákona. Upozorňujem na to, ako na samotnej generálnej prokuratúre manipulujú s nahrávkami vyšetrovateľov. Dlhodobo vyzývam Maroša Žilinku, aby sa venoval podstatným veciam. A aká je odpoveď? Trestné oznámenie a vyšetrovanie za ohováranie len pre to, že som o ňom povedal, že je zbabelec. Považujem to za trápny pokus o zastrašenie,“ povedal Juraj Šeliga.

Podľa Šeligu Slovensko akútne potrebuje reformu prokuratúry. „V strane Demokrati presne vieme, čo treba s prokuratúrou urobiť. Musíme zrušiť sovietsky systém prokuratúry a decentralizovať moc, aby generálny prokurátor nebol všemocný. Cieľom je zvýšiť transparentnosť, jasne definovať právomoci a zodpovednosť prokurátorov a zvýšiť efektívnosť trestného stíhania,“ povedal Šeliga a zároveň predstavil konkrétne zmeny, ktoré Demokrati Budú presadzovať.

„Musíme skoncovať so sovietskym modelom prokuratúry. Skrátime funkčné obdobie generálneho prokurátora a zároveň bude odvolateľný a zrušíme paragraf 363 trestného poriadku. Nie je totiž možné, aby jeden človek držal v rukách moc celého systému spravodlivosti. Ďalej presadíme novelu trestného poriadku a zákona, ktorej súčasťou bude napríklad zníženie trestov, aby sa už nestávalo, že niekto za majetkovú trestnú činnosť dostane 8 rokov a niekto za to, že u neho našli marihuanu dostane 12,“ zdôrazniť Šeliga.

„Osobitná kapitola je § 363. Žilinkova generálna prokuratúra aj dnes dokázala, že zasahuje do živých prípadov a nahrádza súd. O čom inom bolo dnešné zrušenie obvinenia Kaliňákovi? Fakt sa zdá, že Žilinka je Ficov atómový kufrík. Inak si to neviem vysvetliť.“ hovorí Juraj Šeliga 

Podľa volebnej líderky Demokratov Andrey Letanovskej je toto ochutnávka politických procesov, ktoré nás môžu čakať po voľbách. „Stačí neprísť voliť. Stačí, keď necháte rozhodnúť za seba tých, ktorí určite voliť prídu. Budeme sa po voľbách báť povedať svoj názor? Chcú nám zakázať slobodne sa vyjadrovať? Každý, kto verejne kritizuje prácu generálneho prokurátora, sa má báť stíhania a vláčenia po súdoch?“ pýta sa Letanovská.

Demokrati podľa Letanovskej ponúkajú nádej na vznik demokratickej a funkčnej vlády bez Smeru a Hlasu. „Prinášame do parlamentu a vlády silný tím osobností so skúsenosťami s vládnutím v ťažkých časoch a presadzovaním dobrých zákonov ako Jaro Naď, Jana Žitňanská, Juraj Šeliga, Karel Hirman, Jozef Mihál, Miro Kollár, Edo Heger. Príďte preto 30. septembra voliť, aby ste vy rozhodli. Rozhodujete za seba a svoje deti. Potrebujeme pokojnú, odbornú vláda, ktorá bude Slovákom slúžiť,“ povedala

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte