Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Tejto téme sa musíme venovať, aby sme neboli svedkami ďalších tragédií

Je zarážajúce, že ani tragédia na Liptove, kde zahynula matka s dieťaťom v náručí nezdvihla zo stoličiek tých, ktorí musia byť v téme zdravotne znevýhodnených aktívni. Podľa Demokratov je to zlyhanie štátu, ľahostajnosť okolia a nezáujem, ktoré mali za následok toto zúfalé gesto. Strana preto predstavila okamžité opatrenia, ktoré vedia reálne pomôcť zdravotne znevýhodneným a ich rodinám. 

Podľa Demokratov ide o nadrezortnú tému, ktorá vyžaduje, aby si za jeden stôl sadli odborníci, ministri, poslanci a zástupcovia samospráv: Verejnosť musí počuť, aké kroky plánujú zodpovední, aby sa podobné zúfalé gestá už neopakovali.” Otvára tému expertka na oblasť zdravotného znevýhodnenia a bývalá poslankyňa Jana Žitňanská, ktorá zároveň predstavila základné opatrenia, ktoré reálne pomôžu zdravotne znevýhodneným a ich rodinám: Finančná stabilita je absolútnou prioritou a upozorňuje na ňu aj náš kolega, europoslanec a expert na dane a odvody Jozef Mihál. Tieto rodiny žijú zväčša z jedného platu, pričom výdavky na starostlivosť idú rapídne hore. Potrebujeme, aby bolo okamžite zrušené posudzovanie príjmu opatrovaného, pretože tu často dochádza k tomu, že príspevok na opatrovanie sa de facto zníži. Poďme sa tiež baviť o tom, do akej výšky môže zarábať ten, ktorý opatruje – túto hranicu potrebujeme nutne zvýšiť. A v neposlednom rade, štát musí začať platiť viac do dôchodkového systému. Množstvo tých, ktorí celý život opatrujú, majú nižší dôchodok ako 300 eur.” Zhrnula Jana Žitňanská a okomentovala aj súčasne nedostatočne nastavený systém odľahčovacej služby, podľa ktorého majú neformálni opatrovatelia zo zákona 30 dní na to, aby sa o zdravotne znevýhodneného postaralo či už zariadenie alebo opatrovateľská služba : Nepoznám zo svojho okolia nikoho, komu by sa takejto služby dostalo. Štát musí vyčleniť financie na to, aby si rodiny mohli dovoliť túto službu,” uzavrela Žitňanská.

Chceme žiť v krajine, v ktorej ak do rodiny príde vážne ochorenie, bude fungovať zdravotný a sociálny systém. Predstavte si, že jeden partner prestane pracovať a stáva sa opatrovateľom, druhý partner má dve tri práce, aby to zvládli. Zároveň ten, ktorý ostáva opatrovať, prestáva v našom systéme existovať. Poznám opatrovateľku matku, ktorá sa stará o ťažko chorého syna a dostáva 49 eur príspevok, teraz vďaka zákonom Janky Žitňanskej je to ťažko vybojovaných 100 eur.” Načrtol problematiku Peter Štepánek odborník na zriedkavé ochorenia a zdôraznil naliehavosť opatrení, ktoré predstavila Jana Žitňanská.

Predseda strany Demokrati Jaroslav Naď vyzval verejnosť, novinársku obec a tiež predstaviteľov štátu, aby vyvíjali tlak na témy, ktoré sa týkajú tejto skupiny ľudí: Správy nemajú byť len o tragédiách. Majú byť o opatreniach a prevencii, aby tí, ktorí to potrebujú cítili, že za nich bojujeme. Toto je jednou z priorít našej strany, vďaka Janke Žitňanskej a jej tímu od minulého roka dostáva 24 tisíc dôchodcov o 140 eur mesačne viac, aby sa mohli starať o svojich blízkych. Navyše, tento rok opäť vďaka Janke si prilepšia o ďalších 140 eur. Chceme v tejto práci pokračovať, vieme čo treba robiť.” Okomentoval Naď a dodal, že pomoc musí byť spravodlivá, cielená a účelová. 

Na tlačovej konferencii sa zúčastnila aj Klára Dynisová, ktorá založila podporné skupiny na pomoc ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím. Poukázala na prípady, kde štát nepriznal opatrovateľský príspevok matke, ktorá má dieťa s Downovým syndrómom, pretože podľa úradníkov dokáže dcéra samostatne fungovať. Alebo tiež na prípad, kedy bol úradom odňatý príspevok na 8-ročnú onkologickú pacientku, čo spôsobilo, že rodina ostala rok bez príjmu.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte