Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Taraba expresne predkladá zákon, ktorý spôsobí biomasaker, navyše, porušuje európske smernice

Dnešná expresná novela zákona o ochrane prírody a krajiny predstavuje doslova biomasaker. Zákon totiž umožňuje prakticky nekontrolovateľné rúbanie drevín na skoro 1 milióne hektárov chránených území na Slovensku. Podľa environmentálneho experta Michala Kiču je “sprehľadnenie krajiny” len zástierkou pre tzv. štiepkarsky biznis. 

Umožnenie výrubu stromov do 80 cm obvodu kmeňa a krovitých porastov do 100 m2 bez akýchkoľvek obmedzení aj v chránených územiach s 2. a 3. stupňom ochrany je doslova barbarstvo. Kiča vysvetľuje, že častokrát ide o dreviny a biotopy, pre ktorých ochranu boli tieto chránené územia vyhlásené, ako lužné lesy alebo krovinné porasty: Zákon ich zbavuje doterajšej ochrany. Pôjde o desiatky miliónov kubíkov drevín a krov v chránených územiach, ktoré sa budú môcť okamžite rúbať a vyviesť alebo použiť legálne na štiepku. Slovensko sa stane veľmocou v ťažbe drevín a ich využití na štiepku, teda energetické zhodnotenie. Stromy, ktoré tak veľmi potrebujeme v čase klimatickej zmeny a otepľovania, padnú za obeť brutálnemu biznisu koalície,” hovorí člen predsedníctva Demokratov.

Kiča tiež reaguje, že sme už boli svedkami, ako sa podarilo Petrovi Žigovi z Hlasu “sprehľadniť” v minulosti slovenské lesy: Taraba chystá obdobné katastrofálne “sprehľadnenie” celej krajiny. Nové pravidlá s prakticky nekontrolovateľným výrubom drevín sa týkajú spolu skoro 97 % územia Slovenska, z toho skoro 20% je územím s 2. a 3. stupňom ochrany. Čoskoro budeme počuť píly a vidieť padať zdravé stromy nielen v našich mestách a obciach, ale aj pri cestách či riekach a dokonca aj v národných parkoch,” hovorí expert.

Odôvodňovať takýto, doslova, biomasaker pomocou vinárom, alebo ochranou pred medveďmi, ktoré sa majú schovávať v kríkoch, je podľa Demokratov absolútnym výsmechom občanom a odborníkom. Zákon v tejto podobe totiž platil viac ako 20 rokov a teraz ho ide Taraba narýchlo meniť, a to bez akejkoľvek diskusie. Navrhované pravidlá sú aj v rozpore s európskou smernicou o biotopoch. Tá totiž vyžaduje, aby sa na územiach európskej sústavy Natura 2000 ochránili biotopy pred ničením, čo po schválení zákona už nebude možné. 

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte