Taraba chystá likvidáciu zálohového systému
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba si vytvára rámec na ovládnutie a následnú likvidáciu zálohovania na Slovensku. Návrh zákona, ktorý bezdôvodne predložil do skráteného pripomienkového konania, vytvára predpoklady na svojvoľné zásahy ministerstva do fungovania zálohového systému, ktoré môžu viesť k jeho praktickej likvidácii alebo ovládnutiu lobistickými skupinami.
Po národných parkoch a pláne obnovy sa minister Taraba rozhodol de facto zlikvidovať ďalší úspešný projekt v ochrane životného prostredia. Zálohovanie jednorazových plastových obalov, teda PET fliaš a plechoviek. „Vďaka zodpovednosti obyvateľov Slovenska a vhodnému nastaveniu systému sa jedná o jeden z najúspešnejších systémov zálohovania na svete. Od zavedenia zálohovania sa vyzbieralo skoro 2,5 mld. obalov. Miera návratnosti v roku 2023 bola 92 %, vďaka čomu plníme ciele EÚ o šesť rokov skôr. Inšpirovať sa ním chcú nielen viaceré štáty sveta, ale jeho vysokú efektívnosť ocenil aj holandský kráľovský pár. To však neprekáža Tomášovi Tarabovi, aby v mene lobistických zámerov chystal zničenie tohto projektu,” uvádza tému Michal Kiča, člen predsedníctva strany Demokrati a expert na životné prostredie.
Podporujeme verejnú kontrolu systému zálohovania, tá však je možná už aj teraz. Model, aký má Slovensko, je štandardom aj v zahraničí, napr. v Litve. Taraba navrhuje, aby mohol meniť parametre zálohovania, teda napr. výšku zálohy, spôsob nakladania s vrátenými obalmi či spôsob fungovania správcu zálohového systému podľa svojej vlastnej úvahy. To je neakceptovateľné a neodôvodnené. „Už teraz môže ministerstvo vstupovať do zakladajúcich dokumentov, ale len na základe zistení Slovenskej inšpekcie životného prostredia alebo vtedy, ak je to nevyhnutné pre odôvodnené odstránenie preukázaných nedostatkov zálohovacieho systému. A musí tak vykonať v transparentnom konaní,” vysvetľuje Michal Kiča, ktorý bol aj predsedom osobitnej komisie na výber správcu zálohového systému.
Taraba zavádza aj v tvrdeniach, že správca zálohového systému môže voľne nakladať s prepadnutými zálohami. Jediným zákonným účelom využitia záloh je len ďalšie financovanie a zefektívňovanie samotného zálohového systému. Správca je povinný transparentne zverejňovať každý mesiac svoje účtovné výkazy. Taraba nie je schopný žiadne systémové zlyhanie preukázať.
„Domnievame sa, že motivácia Tomáša Tarabu je prozaická. Už legislatívne návrhy, ktoré predkladal ako opozičný poslanec, smerovali k ovládnutiu alebo zániku zálohovania. To by vyhovovalo častokrát zahraničným recyklačným spoločnostiam, pre ktoré sú vyzbierané obaly cenným komerčným artiklom, s ktorým ale teraz nakladá správca. Získaním manažérskej kontroly nad správcom zálohového systému a jej zneužitím sa otvárajú dvere k lukratívnemu a vysokoobrátkovému biznisu, ktorý ale nemusí slúžiť verejnému záujmu a ani ochrane životného prostredia,” uzatvára Michal Kiča.