Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Zverejnite list. Výzva prezidentke a premiérovi, aby odtajnili list SIS

Prezidentka a premiér by mali urobiť všetky právne kroky vo vzťahu k vedenie SIS a odtajniť list, ktorý tajná služba poslala orgánom Bosny a Hercegoviny v prípade udelenia azylu expolicajtovi Kaľavskému. Vyhlásil to člen predsedníctva Demokratov a poslanec NR SR Juraj Šeliga. Podľa neho tento list obsahoval zavádzajúce informácie, ktoré na konci mohli prispieť k tomu, že Kaľavskému bol udelený azyl.

Slovenská verejnosť si zaslúži poznať pravdu, či SIS zaviedla úrady v Bosne a Hercegovine a preto pánovi Kaľavskému bol udelený azyl a nebol vydaný na Slovensko, kde je odsúdený za trestnú činnosť. Napríklad vynášanie utajovaných informácií a ďalšie veci. Podľa môjho názoru, boli v tomto liste neboli pravdivé informácie. Tie mohli zaviesť orgány v Bosne a Hercegovine, aby udelili azyl pánovi Kaľavskému. V liste vykreslili pána Kaľavského v inom svetle, ako reálne je a podsunuli tam informácie, ktoré nezodpovedajú realite,” povedal Juraj Šeliga s tým, že obsah listu videl na mimoriadnom zasadnutí výboru na kontrolu SIS.

Podľa mojich informácií mal tento list podpísať námestník SIS pán Rulíšek, ktorý je dnes poverený vedením tajnej služby. Ak sa potvrdí, že tento list odišiel s vedomím pána Rulíška, prečo ho prezidentka a premiér ponechali viesť tajnú šlužbu,” doplnil Šeliga.

Ak by bol tento list zverejnený, rozbil by celú Ficovu rozprávku o štátnom prevrate a o účelovom stíhaní opozície, naopak jasne by sme videli, že spravodlivosť má voľné ruky a vyšetrovatelia pracujú nezávisle. Preto vyzývame prezidentku Čaputovú a predsedu vlády Ódora, aby si tento list vypýtali a požiadali o jeho odtajnenie. Je to vo verejnom záujme a tento krok by definitívne ukončil akékoľvek pochybnosti a nezávislosti vyšetrovaní a každému by bolo jasné, že Fico dennodenne klame,” konštatoval Šeliga.

Podpredseda Demokratov a poslanec NR SR Jaroslav Naď sa pýta, na základe čoho SIS poslala tento list do Bosny a Hercegoviny. „Ak to bolo na dožiadanie partnerskej služby z Bosny, pýtam sa či podobné dožiadanie dostalo aj MZV diplomatickou cestou. Ak však SIS proaktívne ponúkla svoje stanovisko k tejto veci a zaviedla partnerskú stranu, je to veľmi závažné konanie s dopadom aj na status p. Kaľavského v Bosne a Hercegovine. Začína to vyzerať tak, že naozaj tu dochádza k deformácii trestného konania, no nie tak, ako hovorí Fico, že proti nemu a jeho ľuďom, ale v ich prospech,” povedal Naď. Ten ďalej povedal, že o zrušení utajenia tohto listu môže dnes požiadať aj samotný námestník SIS. 

Šeliga na záver pripomenul, že obvinenie Kaľavského v minulosti zrušil generálny prokurátor Maroš Žilinka na základe paragrafu 363. Rovnako bolo nezákonne cez paragraf 363 zastavené vyšetrovanie podozrení z manipulácii vyšetrovaní na policajnej inšpekcii a to bez toho, aby bolo vznesené obvinenia. Mali sa týkať aj skutkov, ktoré sa dnes vyšetrujú.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte