Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Žilinka sa priznal. Je čas na disciplinárne konanie

Člen predsedníctva strany Demokrati Juraj Šeliga podal druhý podnet prezidentke, aby začala disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi M. Žilinkovi. Urobil tak po tom, čo Ústavný súd vo svojom náleze konštatoval viacero prípadov porušenia zákona zo strany Generálnej prokuratúry. Podľa Šeligu by mal byť Žilinka vzatý na zodpovednosť. Strana Demokrati presadzuje komplexnú reformu Generálnej prokuratúry spolu s obmedzením paragrafu 363.

„Pred pár týždňami prišlo rozhodnutie ústavného súdu Slovenskej republiky, kde ústavný súd konštatuje, že Maroš Žilinka porušil zákon 26-krát. Podľa jeho vlastného vyjadrenia. Tým, že rozhodoval, a generálna prokuratúra rozhodovala podľa paragrafu 363, ešte predtým, než boli voči akejkoľvek osobe vznesené obvinenie,“ vysvetľuje Šeliga.

Šeliga v piatok podal doplnenie podnetu pani prezidentke, aby podala disciplinárny návrh na generálneho prokurátora Žilinku. „Je čas, aby Maroši Žilinka bol zobraný na zodpovednosť. Aby generálny prokurátor nestál nad zákonmi. Aby zákon v tejto krajine platil pre každého rovnako. Podľa môjho názoru viackrát vystupoval v rozpore so zákonom a myslím si, že by mal byť disciplinárne stíhaný. Verím, že pani prezidentka tento disciplinárny podnet podá,“ povedal.

„Pán Žilinka v nejakom momente nadobudol pocit, že on je pomaly ako cár, ktorý môže rozhodovať bez ohľadu na to, čo zákon hovorí a dokonca bez ohľadu na to, čo mu umožňuje a čo mu neumožňuje. Argumenty, ktoré poskytol Ústavnému súdu sú veľmi prízemné. Naša Ústava hovorí, že štátne orgány môžu robiť len to, čo je zákonom výslovne dovolené. A jemu nikde nie je výslovne dovolené, že môže zrušiť konanie predtým, než bolo vznesené obvinenie,“ uzavrel Juraj Šeliga.

Člen predsedníctva strany Demokrati Pavel Nechala pripomenul, že 363 nie je cieľ, ktorý má generálny prokurátor napĺňať. „Je to nástroj, ktorý má slúžiť na odstránenie nezákonnosti, ktorá sa deje v prípravnom konaní. Ročne je podaných takýchto podnetov okolo 600 a Generálna prokuratúra rozhoduje približne v 80-tich prípadoch. Musíme si položiť otázku, či je tento stav dobrý a kto nesie za neho zodpovednosť,“ povedal.Jeden z dôvodov, prečo sa strana Demokrati uchádza o podporu ľudí vo voľbách, je aj to, aby presadila reformu Generálnej prokuratúry. „Slovenská prokuratúra potrebuje reformu. A potrebuje takú reformu, aby bol Žilinka, poviem to nadnesene, odstavený. Nemôže tu jeden chlap rozhodovať o všetkom. To je jednoducho sovietsky model, ktorý vyhovuje Ficovi, ktorý vyhovuje Kaliňákovi,“ povedal Šeliga.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte