Žiadame prezidenta Pellegriniho o vetovanie novely zákona o EIA
Strana Demokrati žiada prezidenta Petra Pellegriniho o vetovanie schváleného zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Disponujeme dôkazmi, že pri legislatívnom procese tvorby zákona na úrovni ministerstva vystupovali zástupcovia investorov, čo je neakceptovateľný konflikt záujmov. Oberá obyvateľov Slovenska a samosprávy o ich práva, zavádza chaos v povoľovacích procesoch a je v rozpore s právom Európskej únie.
„Od začiatku legislatívneho procesu sme upozorňovali na všetky jeho negatívne dôsledky, vrátane podania hromadnej pripomienky. Podporujeme zefektívnenie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, ale nie za cenu výrazného oslabenia práv občanov Slovenska a zníženia štandardov ochrany životného prostredia. Keďže vládna koalícia odignorovala nielen naše výhrady, ale aj upozornenia odbornej verejnosti, obraciame sa na prezidenta Pellegriniho a žiadame ho, aby uplatnil svoje právo a zákon vrátil parlamentu na ďalšie prerokovanie,” uvádza Michal Kiča, člen predsedníctva strany Demokrati a expert na právo životného prostredia.
Osobitne upozorňujeme pána prezidenta na naše závažné obavy, že novela mohla byť lobisticky ovplyvnená v prospech investorov. „Sám som bol svedkom, že na rozporových konaniach k návrhu zákona sa s hlavným slovom zúčastňoval externý poradca ministra, pán Martin Kovačič, ktorý prostredníctvom svojej obchodnej spoločnosti zastupuje aj najvýznamnejších klientov z priemyslu a developingu na Slovensku. Pro tvorbe legislatívy sa jedná potenciálne o neakceptovateľný konflikt záujmov. Prezident by mal využiť svoje oprávnenie a vyžiadať si od ministra Tarabu vysvetlenie a objasnenie jeho úlohy,” vysvetľuje Kiča.
Voči novele vzniesla výhrady aj Európska komisia, naposledy listom z 2. augusta. Samotné ministerstvo avizuje ďalšiu novelu ešte pred nadobudnutím účinnosti zákona, čo zavádza neprijateľný chaos do legislatívneho prostredia.
Novela je mimoriadne škodlivá. Verejnosť sa v 90 % procesov, v tzv. zisťovacích konaniach, bude môcť kvalifikovane vyjadriť po prvýkrát až v odvolaní. Je to nelogické a bude to napokon celý proces predlžovať. Oslabené je aj postavenie susedných obcí. Zákon ako celok je výhodný len pre investorov. Občania strácajú kontrolu nad výstavbou vo svojom bezprostrednom okolí.
„Verím, že pán prezident preukáže skutočný záujem o práva občanov Slovenska, s našimi výhradami sa oboznámi a ukáže, že nie je len predĺženou rukou vládnej koalície a jej záujmov,” uzavrel Michal Kiča.