Vláda schválila legislatívny paškvil, ktorý ohrozuje práva obyvateľov aj životné prostredie
Vládou schválený zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície predložený ministrom dopravy Rážom nezvratne zasiahne do základných práv obyvateľov a ochrany životného prostredia. Toto všetko sa snažia prekryť skráteným legislatívnym konaním a dokonca ignorovaním Legislatívnej rady vlády SR. Naviac, oproti pôvodnému návrhu obsahuje prvky systémovej korupcie, aký nemá obdobu.
„Hoci podporujeme urýchlenie výstavby, najmä dopravnej infraštruktúry, nemôže sa tak diať „bagrom“ a na úkor obyvateľov Slovenska. Tí by sa mali po novom obávať každého zasadnutia vlády. Ak vláda schváli nejakej stavbe postavenie strategickej investície, domovy a nehnuteľnosti obyvateľov sú okamžite v ohrození,“ uvádza Michal Kiča, člen predsedníctva strany Demokrati a expert na právo životného prostredia.
Podľa Kiču sa dokonca kontroverzný návrh zákona v mnohých veciach ešte zhoršil oproti pôvodnému návrhu. Schválený návrh zákona obsahuje len kozmetické ústupky oproti pôvodnej verzii. Vláda sa ho ďalej snaží pretlačiť zrýchleným konaním, hoci na to nie je dôvod. „Návrh zákona neprerokovala dokonca ani Legislatívna rada vlády SR. Jeho protiústavnosť a otrasnú kvalitu spomínajú dokonca úradníci samotného úradu vládu. Ráž sa asi obával, že mu tento legislatívny paškvil Legislatívna rada vlády vráti. A úplným gólom je novinka, že zákon uzákoňuje systémovú korupciu, keďže investor bude môcť napriamo posielať prostriedky pre povoľujúci orgán,“ kritizuje Michal Kiča.
Strategická investícia bude brutálnym mocenským zásahom. Investor bude môcť okamžite vstupovať na pozemky, získava predkupné právo, môže vyvlastňovať a následne vypratávať aj bez rozhodnutia súdu ľudí v ich obydliach. A to aj tých najzraniteľnejších. Všetko expresne len s nárokom na tabuľkovú náhradu. Mnohé z navrhovaných opatrení už Ústavný súd SR v minulosti označil za protiústavné. To ale vláde očividne neprekáža. Dopady takýchto investícií na životné prostredie a zdravie obyvateľov sa budú skúmať len na papieri. Povoľovacie konania budú mať jediný účel – čo najskoršiu výstavbu za akúkoľvek cenu. Vyjadrenia občanov nebudú mať prakticky žiadnu váhu.
A akých investícií sa bude týkať? Nielen diaľnic a železníc európskeho významu, avšak skoro všetkých ciest a vlastne akejkoľvek investície, ktorú si zmyslí štát. „Aj nezmyselnej rýchlostnej cesty cez Národný park Nízke Tatry, ktorú chce pretlačiť za akúkoľvek cenu minister dopravy Ráž. No pokojne to môžu byť aj zbytočné a megalomanské priehrady, napríklad tá v Slatinke, o ktorých opakovanie rozpráva minister životného prostredia Taraba. Ten má určite zálusk aj na spaľovne, o ktorých najnovšie vyhlásil, že ich má stavať štát,“ dopĺňa Michal Kiča. Preto je neistota obyvateľov celého Slovenska namieste. Strategická investícia totiž okamžite znehodnocuje ich majetok.
Strana Demokrati sa zúčastňovala legislatívneho procesu od samého začiatku. V rámci neho zástupcovia ministerstva dopravy nedokázali na mnoho našich otázok odpovedať. „Cítim sa ako v Bielorusku alebo v Strednej Ázii, vláda si bude robiť s občanom čo sa jej zachce,“ uzavrel Michal Kiča.