Vláda navrhuje výrazné uľahčenie ťažby dreva aj v chránených územiach
Demokrati upozorňujú, že minister pôdohospodárstva Takáč navrhuje legislatívu na výrazné uľahčenie ťažby dreva, a to aj v chránených územiach. Deje sa tak nenápadne a v rozpore so zákonom o tvorbe právnych predpisov v nesúvisiacom zákone, ktorý má paradoxne predchádzať globálnemu odlesňovaniu. Okrem poškodzovania prírody Takáčov návrh zákona môže viesť k ďalšej prehre Slovenska pred súdmi EÚ pre nedostatočnú ochranu biotopov. K návrhu zákona predkladáme pripomienky.
Návrh Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa týka novej legislatívy na vykonanie opatrení Európskej únie na zmiernenie globálneho odlesňovania: „V návrhu zákona sa navrhuje aj novelizácia zákona o lesoch, ktorá má výrazne zvýšiť limity pre posudzovanie tzv. náhodných ťažieb. K nim by sa už nevyjadrovali orgány ochrany prírody a nemohli by ich ani obmedziť. Dôsledkom schválenia návrhu zákona bude prechodné masívne zvýšenie ťažby dreva na Slovensku,” upozorňuje Michal Kiča, environmentálny expert strany Demokrati.
Pripomíname, že v období pred rokom 2020 náhodná ťažba predstavovala viac ako 50 percent z celkového objemu ťažby dreva na Slovensku. Náhodná ťažba viedla v rokoch 2000 až 2016 v národných parkoch až k dvojnásobnej strate dospelého lesa oproti iným územiam. „Tento návrh prichádza v čase, kedy Európska komisia vyhodnocuje, či podá ďalšiu žalobu za nedostatočnú ochranu lesných biotopov na Slovensku. Namiesto tohto, aby vláda konala maximum pre ochranu našej prírody a presadenie našich záujmov, ide jej len o čo najväčší rozsah drancovania lesov do konca volebného obdobia. Neprekvapuje ma nielen Takáčova aktivita, ale ani pasivita Tomáša Tarabu,” kritizuje Michal Kiča.
Návrh zákona porušuje aj zákon o tvorbe právnych predpisov, keďže novelizuje aj nesúvisiace oblasti právnej úpravy. Predkladáme preto pripomienky, v ktorých požadujeme dodržanie legislatívnych pravidiel a zapracovanie mechanizmov na ochranu prírody.
Hromadná pripomienka je dostupná na odkaze: