Pripravovaný predaj štátnych dlhopisov občanom je dôkazom zlej ekonomickej kondície Slovenska a hrozí, že občania budú zneužití ako finanční sponzori štátu
Strana Demokrati vyjadruje vážne obavy nad plánom vlády predať štátne dlhopisy priamo občanom Slovenska. Tento krok nielenže odhaľuje vážne problémy v slovenskej ekonomike, ale zároveň predstavuje riziko, že bežní občania, najmä tí menej skúsení investori, budú využití na financovanie štátu na svoj vlastný úkor.
„Predaj štátnych dlhopisov občanom je dôkazom zlej ekonomickej kondície Slovenska. Ak štát hľadá financovanie priamo u svojich občanov, signalizuje to, že tradiční investori, vrátane zahraničných inštitúcií, strácajú dôveru v schopnosť vlády efektívne spravovať verejné financie. Vláda sa namiesto zlepšovania hospodárskej situácie uchyľuje k tomu, že hľadá financie na úkor bežných občanov, čo je nezodpovedný krok,“ hovorí podpredseda Demokratov Eduard Heger.
Člen expertnej skupiny pre ekonomiku a podnikanie strany Demokrati, Dominik Sumbal, upozorňuje na to, že tento plán je nebezpečne zameraný na drobných investorov, ktorí často nemajú dostatočné znalosti na pochopenie rizík a nevýhod spojených s investovaním do štátnych dlhopisov: „Je zrejmé, že vláda cieli na tých, ktorí sa v investovaní nevyznajú dostatočne. Títo občania môžu byť presvedčení, že investovanie do štátnych dlhopisov je bezpečné, no pravda je taká, že výnosy z týchto dlhopisov často sotva pokrývajú infláciu, čo znamená, že reálna hodnota ich úspor môže časom klesnúť. Takýto prístup je neetický a nespravodlivý,“ zdôraznil Sumbal.
Okrem toho, strana Demokrati upozorňuje na fakt, že investovanie do štátnych dlhopisov zvyšuje riziko pre občanov, ktorí takto vkladajú svoje úspory priamo do finančnej stability štátu: „Ak by došlo k ekonomickým problémom alebo politickej nestabilite, hodnota týchto dlhopisov môže prudko klesnúť, čo bude mať priamy negatívny dopad na osobné financie tisícky Slovákov,“ dodal Sumbal.
Strana Demokrati zároveň kritizuje vládu za to, že namiesto hľadania systémových riešení, ktoré by zlepšili celkovú ekonomickú situáciu a obnovili dôveru tradičných investorov, sa uchyľuje k takýmto krátkodobým a rizikovým riešeniam. „Vláda by mala byť zodpovedná a nesnažiť sa získavať financie na úkor finančnej nevedomosti svojich občanov. Slovensko si zaslúži transparentnú a spravodlivú politiku, ktorá nebude ohrozovať úspory našich občanov,“ uzavrel Heger.