Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Nenechajme si ukradnúť SNP. Nenechajme si ukradnúť Slovensko

Dnes si pripomíname jednu z najdôležitejších udalostí v našej histórii – začiatok Slovenského národného povstania. Pred 79 rokmi sa v tento deň tisíce Slovákov zdvihli v odvážnom akte vzdoru proti nacisticko – fašistickej okupácii, bojujúc za hodnoty slobody, demokracie a spravodlivosti.

„Výročie SNP je pre mňa spomienkou na vzdor Slovákov a Sloveniek proti zdanlivo nevyhnutnému zlu. Táto pripomienka odvahy a odhodlania bojovať za budúcnosť krajiny je aj dnes viac, než aktuálna. História nám dáva návod ako sa nevzdať, ako bojovať za slobodu. Preto aj dnes musíme zostať odhodlaní a nedopustiť, aby nám naše slobodné Slovensko a princípy SNP ukradli extrémistické sily,“ hovorí Andrea Letanovská.

„Slovenské národné povstanie je o ľuďoch, ktorí sa neváhali postaviť zlu a hoc mali minimálne vyhliadky na víťazstvo, vytrvali až do konca. Pretože taký je slušný a spravodlivý boj. Bojovať čestne a do konca. Za slobodu a demokraciu. Pamätajme nielen na tých, ktorí bojovali proti hrôzam druhej svetovej vojny. Pamätajme aj na tých, ktorí sa stali obeťami tých hrôz a zaplatili za to životom. Pamätajme na tých, ktorí keď zlo dopadalo na nevinných, nestránili zrak bokom a postavili sa mu,“ konštatuje Eduard Heger.

„77500-krát ďakujeme. Takýto bol počet povstaleckých vojakov, ktorí v rozhodujúcom zápase o našu slobodu, integritu a národnú dôstojnosť ponúkli všetko na obranu svojej vlasti. Svoj život, zdravie, majetok, svoje bezstarostné dospievanie, ale aj svoje posledné sily, ktoré boli v sebe schopní zozbierať. Vyše 30 krajín nám pred 79 rokmi prišlo na pomoc. A bez ich personálnych posíl, vrátane vojenskej techniky by sa dejiny našej krajiny písali inak,“ pripomína Jaroslav Naď.

„Prosím, buďme naďalej hodní odkazu SNP, všetkých padlých a trpiacich, vďaka ktorým dnes dýchame slobodný vzduch. Buďme podobne, ako naši pradedovia, spoločnými budovateľmi silného demokratického štátu, dobre a hrdo fungujúceho v bezpečnostných a európskych štruktúrach. A v neposlednom rade, buďme k sebe dnes lepší, ako sme boli včera,“ dopĺňa Naď.

„Je našou morálnou a občianskou povinnosťou ctiť pamiatku tých, ktorí svoje životy položili alebo ohrozili za lepšiu budúcnosť nášho národa. Nech nám ich príklad pripomína, aká drahá je cena slobody a akú zodpovednosť máme ako občania za ochranu a udržiavanie hodnôt, za ktoré bojovali. Vzdor je potrebný aj dnes, pretože hrozí, že fašistické názory sa po septembrových voľbách môžu dostať k moci,“ hovorí na záver Juraj Šeliga.

Zdroj foto: archív múzea SNP

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte