Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Náš zákon o ľahšom manažovaní splátok hypoték už pomáha ľuďom

Od 1. septembra je účinná zmena zákona, vďaka ktorej môžu ľudia ľahšie manažovať splácanie svojich hypoték, ktorú v parlamente presadil poslanec NR SR a člen predsedníctva strany Demokrati Juraj šeliga.

Od 1. septembra môžu ľudia dať mimoriadnu splátku bez poplatku raz za mesiac. A bez poplatku môžu splatiť 30 % istiny. V praxi to znamená, že ak má niekto voľných hoc aj 10 eur nemusí čakať celý rok, ako to bolo doteraz, ale môže dať takúto mimoriadnu splátku každý mesiac. Táto splátka sa započítava na istinu teda znižuje dlžnú sumu a teda sumu z ktorej sa vypočítavajú aj úroky. „Je to praktický krok, ktorý pomôže ľuďom lepšie sa rozhodovať o tom, ako chcú manažovať svoje splátky. Ak to nebudú chcieť využiť nemusia, ale ak áno, vedia si takto znížiť celkovú dlžnú sumu bez poplatku a teda si znížia aj sumu, ktorú platia na úrokoch. Toto je legislatíva, ktorú sme prijali v parlamente. Všetci tí, ktorí dnes vykrikujú o pomoci ľuďom s hypotékami so Smeru a Hlasu pokrytecky tento zákon nepodporili,“ hovorí Juraj šeliga.

Šeliga zároveň upriamuje pozornosť na ďalšie opatrenia, ktoré navrhuje strana Demokrati. „Máme však pripravené ďalšie opatrenia a to je zvýšenie daňového bonusu na úroky – čo znamená, že mesačne by ľudia šetrili 50 eur. Rovnako máme pripravenú úpravu tzv. sociálneho fondu, pre tých ktorí by nezvládali splácať hypotéku, tak aby neprišli o strechu nad hlavou. Tieto opatrenia v kombinácii s možnosťou odkladu splátok pomôžu ľuďom, aby zvládli aj zvýšenie úrokových sadzieb. A zároveň sú to opatrenia, ktoré nerobia so Slovenska socialistický štát a rovnako nezruinuje štátny rozpočet. Pomáhať ľuďom sa dá aj zodpovedne a bez populizmu.“

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte